Dwa zwycięstwa strzelców Gwardii w Pilźnie.

Na strzelnicach w Pilźnie odbyły się tradycyjne zawody „52 GRAND PRIX LIBERATION OF PLZEN”. Są to zawody, które odbywają się w terminie zbliżonym do „Dnia Zwycięstwa”. Obsada zawodów zawsze jest okazała. W tym roku również wystartowali zawodnicy z około 30 krajów i poziom zawodów był bardzo wysoki. W reprezentacji Polski na te zawody znalazło się czterech zawodników z Zielonej Góry i wszyscy spisali się dobrze, a Dominika Skarupska i Jakub Rosa wręcz wspaniale. Studentka Uniwersytetu Zielonogórskiego jest jeszcze juniorką, a wygrała rywalizację w karabinie pneumatycznym 60 strzałów w seniorkach, pokonując 120 przeciwniczek. W strzelaniach eliminacyjnych Dominika zajęła 3 miejsce i zakwalifikowała się do ośmioosobowego finału. W rozgrywce finałowej od pierwszych strzałów wyszła na prowadzenie i utrzymała je do końca finału. To największy sukces Skarupskiej w jej krótkiej karierze sportowej. Oprócz indywidualnego sukcesu, Dominika Skarupska zdobyła również srebrny medal w konkurencji drużyn w karabinie pneumatycznym.

Pilzno 2024 Jakub Rosa
Pilzno 2024 strzelectwo
zawody w Pilźnie strzelectwo
Jakub Rosa Gwardia Zielona Góra

*Zdjęcia pochodzą ze strony PZSS na facebooku.


Kolejny zawodnik „Gwardii” Jakub Rosa to również student Uniwersytetu Zielonogórskiego, który spisał się rewelacyjnie w pistolecie szybkostrzelnym, konkurencji olimpijskiej, w której zawodnik musi strzelać do pięciu tarcz w czasie 8, 6, i 4 sekund. Jest to konkurencja „kowbojska”. W strzelaniach eliminacyjnych Jakub Rosa zajął 5 miejsce z wynikiem 569 punktów. W sześcioosobowym finale Jakub eliminował kolejnych przeciwników i odniósł zwycięstwo z wynikiem 23 trafień. Jakub Rosa skompletował wszystkie kolory medali, gdyż do indywidualnego sukcesu dołożył jeszcze srebro w rywalizacji drużyn w pistolecie szybkostrzelnym i brązowy medal w pistolecie pneumatycznym drużyn.

Kolejna zawodniczka z Zielonej Góry Maja Jarosińska to również studentka Uniwersytetu Zielonogórskiego, której do sukcesu zabrakło jednego punktu. Maja w eliminacjach pistoletu pneumatycznego wystrzelała 566 punktów, a do finału potrzebny był wynik 567. Jak wyrównana była rywalizacja niech świadczy fakt, że Jarosińska zajęła 12 miejsce. Rok temu na tych zawodach Maja zdobyła złoty medal. Tym razem nie udało się obronić tytułu. W zawodach uczestniczył jeszcze junior Gwardii Walery Maksimow, który w najlepszym swoim starcie w karabinie pneumatycznym zajął 36 miejsce z wynikiem 622,6 punktu, co jest jego rekordem życiowym. Łącznie w zawodach w Pilźnie Reprezentanci Polski wygrali 4 konkurencje.


Jerzy Zarzycki