Uroczyste obchody 60-lecia Klubu - 01.09.2017 r.

zielonogórskie strzelectwo i kickboxing

W dniu 01.09.2017, w Auli C Uniwersytetu Zielonogórskiego uroczyście obchodziliśmy 60-lecie Zielonogórskiego Klubu Sportowego "Gwardia". Mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli najważniejszych państwowych instytucji świata sportu, władz miasta, regionu a także wszystkich osób, którym klub jest bliski - zawodowo lub sentymentalnie.
Klub został uhonorowany wyróżnieniami od:
- Polskiego Komitetu Olimpijskiego - złotym medalem
- Sejmiku województwa Lubuskiego - odznaką honorową dla Województwa Lubuskiego
- Rada Miasta Zielonej Góry - nagroda za szczególne osiągnięcia

Oprócz wyróżnień przyznanych Klubowi, odznaczenia i wyróżnienia otrzymało liczne grono naszych zasłużonych sportowców, trenerów, działaczy i pracowników.

Obchody 60-lecia były okazją do przypomnienia wspaniałej historii klubu. Prezes Jerzy Karwecki - gospodarz naszych uroczystości - przedstawił krótki rys historyczny oraz współczesną, szeroko rozumianą działalność Klubu:


Szanowni Państwo,

Trudne zadanie stoi przede mną ażeby w niedługim czasie przedstawić bardzo bogatą historię naszego klubu. Pozwólcie, że skupię się na najważniejszej działalności – czyli sporcie, który przyniósł nam tyle chwały i zadowolenia. Dzisiejsza „Gwardia” kojarzy się ze strzelectwem sportowym i kickboxingiem. Warto jednak wspomnieć, że przez te długie lata przez Klub przewinęło się 12 sekcji sportowych takich jak: koszykówka, tenis stołowy, gimnastyka, piłka siatkowa kobiet i mężczyzn, piłka nożna, akrobatyka sportowa, judo, ju-jitsu, boks, kickboxing i strzelectwo. Niektóre działały krótko i bez większych sukcesów sportowych. Inne jak: akrobatyka sportowa, kickboxing i strzelectwo sportowe przyniosło nam kilkaset medali a sekcja strzelecka – chluba naszego Klubu – wywalczyła 2 medale olimpijskie. Małgorzata Książkiewicz – Kubka: brązowy w Barcelonie 1992 roku i Sylwia Bogacka – srebrny medal – Londyn 2012. Przez lata ciężkiej pracy wychowaliśmy 9 olimpijczyków. Wspomnieć tu należy o przykrej sytuacji jaka spotkała naszego strzelca, śp. Ireneusza Jagodzińskiego, który będąc jednym z najlepszych strzelców świata, z powodu bojkotu Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku, nie mógł w nich uczestniczyć. Rozgoryczony wziął udział w Zawodach Przyjaźni w Moskwie, gdzie wywalczył srebrny medal.

Przez te lata z naszym Klubem związanych było tysiące trenujących Zielonogórzan w różnych dyscyplinach sportowych. Można założyć, że nie ma w Zielonej Górze rodziny, która nie byłaby związana z Klubem. Zatrudnionych było setki trenerów i instruktorów sportowych, których podopieczni osiągali wspaniałe wyniki. Należy tu wymienić Ryszarda Sadruskiego, Stanisława Maruchę, Mieczysława Kubiaka Ryszarda Taysnera, Jerzego Zarzyckiego, Zbigniewa Brodeckiego, Bogusława Sułkowskiego, Jolantę Gąsiorowską, Danutę Majewską, Jerzego Adamskiego i Tadeusza Dudę.

Nasze sukcesy sportowe, to wspomniane wcześniej medale olimpijskie i tytuły mistrzów świata i Europy – zdobyte indywidualnie i drużynowo. Podkreślić należy niespotykany sukces Łukasza Czapli, który zdobył 3 złote medale w strzelaniu do ruchomej tarczy na jednych mistrzostwach i Adriana Sienkiewicza, który wywalczył pierwszy złoty medal dla Klubu. 13 zawodników sekcji strzeleckiej zdobyło 22 medale na Mistrzostwach Świata w tym 6 złotych, 9 srebrnych i 7 brązowych. Na Mistrzostwach Europy 37 zawodników zdobyło 116 medali w tym: 30 złotych, 42 srebrnych i 44 brązowe. Kilkakrotnie nasi strzelcy wygrywali Puchary Świata a w Mistrzostwach Polski wywalczyli około 700 medali.

Do wyróżniających się zawodników tej sekcji należą:
• Sylwia Bogacka
• Małgorzata Książkiewicz – Kubka
• Julita Macur
• Andrzej Macur
• Łukasz Czapla

Sekcja kickboxingu zdobyła 94 medale. Na Mistrzostwach Świata wywalczyła 7 złotych, 8 srebrnych i 9 brązowych medali. Na Mistrzostwach Europy wywalczyli 2 złote 11 srebrnych i 4 brązowe medale. W Pucharze Świata: 9 złotych, 6 srebrnych, 10 brązowych medali. W Pucharze Europy 6 złotych 5 srebrnych i 5 brązowych medali oraz kilkadziesiąt sukcesów na Mistrzostwach Polski.

Do zasłużonych zawodników tej sekcji należą:
• Tomasz Makowski
• Bogumił Połoński
• Maciej Dominiczak
• Robert Żytkiewicz

Sekcja akrobatyki sportowej zdobyła 12 medali na Mistrzostwach Świata w tym 2 złote, 4 srebrne, 6 brązowych a w Mistrzostwach Europy 34 medale: 10 złotych, 12 srebrnych i 12 brązowych i kilkadziesiąt medali na Mistrzostwach Polski.
Do zasłużonych zawodników tej sekcji należą:
• Adrian Sienkiewicz
• Radosław Walczak

Swoimi sukcesami wywalczyliśmy sobie świetną markę za granicą i w kraju. Do dzisiejszego dnia osiągamy sukcesy międzynarodowe i krajowe plasując się wśród najlepszych klubów w kraju i naszym regionie. Cieszy fakt, że we współzawodnictwie sportu dzieci i młodzieży odgrywamy bardzo ważną rolę i należymy do najlepszych. Zdobywane medale na mistrzostwach młodzieżowych, juniorskich i Olimpiadzie Młodzieży oraz w młodzikach - przynoszą nam wielki zaszczyt i zadowolenie. Motywuje nas to do dalszej ciężkiej pracy. Codziennie na naszych obiektach sportowych trenuje ponad 150 sportowców a przez sito naborowe przewijają się setki kandydatów. Zawodnicy nasi szkolą się na obiektach, które Urząd Miasta użyczył nam umową do 2025 roku. Obiekty te są stare, ale przy pomocy Urzędu Miasta i naszej ciężkiej pracy, utrzymywane są w stanie umożliwiającym codzienne treningi.

Budżet Klubu jest niewielki, ale pozwala nam na zabezpieczenie szkolenia i zawodów sportowych na dobrym poziomie. Składa się on z dotacji z Urzędu Miasta, Urzędu Marszałkowskiego oraz naszej aktywności w pozyskiwaniu środków finansowych. Wiele uwagi skupiamy na współpracy ze środowiskiem miejskim i sąsiadującymi gminami. Organizujemy wiele imprez sportowo-rekreacyjnych, które cieszą się dużą popularnością i czynnym udziałem dzieci, dorosłych i całych rodzin. Bardzo dobrze układa się współpraca z zielonogórskimi szkołami, które na naszych obiektach odbywają lekcje wychowania fizycznego, poszerzone o strzelanie. Współpracujemy z wieloma firmami i instytucjami, czego dowodem są przydzielane nam środki na działalność Klubu w postaci wpływów finansowych jak i materiałów niezbędnych do remontu i modernizacji obiektów. Należą do nich: Elektrociepłownia Zielona Góra, firma budowlana Stanisława Piekarskiego, firma Sanpol, Arpol, Kronopol Tebbex, Fresco i Polskie Górnictwo Naftowe Gazownictwo z oddziałem w Zielonej Górze. Bardzo dobrą współpracę utrzymujemy z Policją i Wojskiem Polskim i Aresztem Śledczym w Zielonej Górze.

Wielkim osiągnięciem naszej działalności jest to, że trzymamy wysoki poziom sportowy – obojętnie czy to było 50, 30 lat temu, czy obecnie pojawia się grupa bardzo zdolnych zawodników. W „Gwardii” zawsze były i są talenty. Na dzień dzisiejszy są to: Maja Jarosińska, Natalia Kochańska, Mikołaj Masłowski, Jakub Rabczuk, Marek Ujazdowski, Jakub Rosa, Patryk Sakowski i Grzegorz Długosz.

Tak więc „Gwardia” to dziarski 60 latek, Klub z wielkimi tradycjami i znakomitą przeszłością, dobrze i mądrze zarządzany z pomysłem na przyszłość.

Każdy ma marzenia i my jako Klub też je posiadamy. Marzymy o doposażeniu naszych obiektów strzeleckich w elektroniczne tarcze, które umożliwią nam organizowanie imprez centralnych i międzynarodowych a naszym zawodnikom trenować na nowoczesnych urządzeniach. Chcielibyśmy, by nasi zawodnicy byli wyposażeni w nowszą broń i specjalistyczne ubiory sportowe. Kończąc składam serdeczne i gorące podziękowania naszym wspaniałym sportowcom, trenerom, działaczom i pracownikom, bez których nie osiągnęlibyśmy tych sukcesów.
Dziękuję.

Galeria