Bardzo dobry występ strzelców - 8 medali Gwardii Mistrzostwach Polski Seniorów!


Na strzelnicach Śląska Wrocław odbyły się najważniejsze w roku Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w strzelaniach kulowych i pneumatycznych z karabinu i pistoletu. Do stolicy Dolnego Śląska przyjechała rekordowa ilość, prawie 400 zawodników, a Zieloną Górę i województwo Lubuskie reprezentowali zawodnicy „Gwardii” Zielona Góra, którzy dla naszego regionu zdobywają trofea już ponad 60 lat. W tym roku poziom zawodów był bardzo wysoki, a rywalizacja była bardzo wyrównana.

Bardzo wysoką formę w zawodach pokazali szczególnie pistoleciarze. Wychowankowie duetu trenerskiego Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki wystrzelali 2 złote i 3 srebrne medale. Najlepszym w ekipie zielonogórskiej okazał się żołnierz 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa kapral Grzegorz Długosz. Najpierw indywidualnie, w konkurencji pistolet pneumatyczny, po pasjonującym i wyrównanym pojedynku z Szymonem Wojtyną ze Śląska Wrocław, musiał uznać wyższość konkurenta i zadowolić się srebrnym medalem. Zanim doszło do tego starcia, to zawodnicy walczyli w trzystopniowych eliminacjach. W kolejnym dniu zawodów o niespodziankę postarał się duet Gwardii Maja Jarosińska i Grzegorz Długosz, którzy w konkurencji pistolet pneumatyczny MIX po ciężkich eliminacjach zakwalifikowali się do pojedynku o złoty medal. Ich przeciwnikami w tej walce byli bardzo doświadczeni zawodnicy Floty Gdynia, małżeństwo Joanna i Tomasz Wawrzonowscy. Obie pary strzelają po jednym strzale i duet, który uzyskuje wyższy wynik zdobywa 2 punkty. Ekipa, która zdobędzie 16 punktów zdobywa złoto, a przegrani srebro. W tym finale rywalizacja była bardzo wyrównana. Pary na przemian wygrywały kolejne pojedynki. Z czasem Gwardziści zaczęli uzyskiwać przewagę i doprowadzili do stanu 14:10, ale niestety Flota odrobiła straty i na tablicy wisiał wynik 14:14 i ostatni strzał decydował o wyniku tej rywalizacji. Maja i Grzegorz sprężyli się i oboje strzelili 10, a w ekipie Floty tylko Tomasz strzelił 10, a Joanna 9 i złoto zgarnęła para z Zielonej Góry.

Pistoleciarze mieli w swoim gronie na zawodach jeszcze Patryka Sakowskiego, który w pistolecie szybkostrzelnym po eliminacjach zajmował 2 miejsce, następnie wygrał swój półfinał i w finale okazał się najlepszy, uzyskując 30 trafień i o jedno trafienie pokonał faworyta tej konkurencji Oskara Miliwka z Zawiszy Bydgoszcz i zdobył złoty medal. Bardzo dobrze tą konkurencję strzelali również pozostali Gwardziści, gdyż Jakub Rosa zajął 5 miejsce, a junior Mariusz Bartczak-Gepart zakończył zawody na 7 miejscu. Wyżej wymieniona trójka zdobyła srebrny medal drużynowy w tej konkurencji, przegrywając złoto z Flotą Gdynia o 1 punkt. Bardzo dobrze w zawodach zaprezentowały się również młode pistoleciarki z Zielonej Góry, które wystrzelały srebrny medal drużynowy w pistolecie pneumatycznym, startując w składzie Barbara Macur, Maja Jarosińska i Martyna Nowak.

W zawodach bardzo widoczne były również karabiniarki Gwardii, które wystrzelały 2 złote medale drużynowe. Najpierw wygrały rywalizację w karabinie pneumatycznym, startując w składzie Natalia Kochańska, Sylwia Bogacka i Dominika Skarupska, a w kolejnym dniu zwyciężyły w karabinie dowolnym, w trzech postawach. W drużynie zielonogórskiej Karolina Pawlak zmieniła w składzie Dominikę Skarupską. Trenerem wiodącym w strzelaniach karabinowych jest Ewa Matuszkiewicz i to ona dokonuje wszelkich zmian. W strzelaniach indywidualnych, świetnie w eliminacjach karabinu pneumatycznego strzelała Natalia Kochańska, która poprawiła rekord życiowy i co ważniejsze o 0,1 punktu poprawiła Rekord Polski (633,8 pkt). Do finału tej konkurencji awansowała również Karolina Pawlak. Niestety, w finale naszym zawodniczkom zabrakło trochę szczęścia i ostatecznie uplasowały się na 4 i 5 miejscu. Jedyny brązowy medal Gwardziści wystrzelali w karabinie pneumatyczm MIX, startując w składzie Natalia Kochańska i Valery Maximov.

Łącznie strzelcy Gwardii Zielona Góra wywalczyli 8 medali na Mistrzostwach Polski Seniorów, co jest wyrównaniem zeszłorocznego osiągnięcia. W dniach 07 – 09 października, na strzelnicach Gwardii Zielona Góra odbędą się ostatnie już w tym roku Mistrzostwa Polski, tym razem w najmłodszej grupie wiekowej, młodzikach.

Najlepsze wyniki Gwardzistów w Mistrzostwach Polski A. Karabin pneumatyczny MIX
3 Natalia Kochańska, Valery Maximov finał 16:6 z Zawiszą Bydgoszcz

B. Karabin pneumatyczny 60 strzałów seniorki
4 Karolina Pawlak elim. 623,2 finał 256,7 pkt
5 Natalia Kochańska elim. 633,8 R.Polski finał 206,1 pkt
15 Sylwia Bogacka 619,2 pkt
20 Dominika Skarupska 617,0 pkt

C. Karabin dowolny 3x20 seniorki
9 Sylwia Bogacka 581 pkt
15 Natalia Kochańska 577 pkt
18 Dominika Skarupska 573 pkt
25 Karolina Pawlak 566 pkt

D. Pistolet szybkostrzelny 2x30 strzałów seniorzy
1 Patryk Sakowski 576 finał 30 trafień
5 Jakub Rosa 559 finał 14 trafień
8 Mariusz Bartczak-Gepart 556 finał 9 trafień
11 Hubert Kaczmarek 546

E. Pistolet pneumatyczny MIX
1 Maja Jarosińska, Grzegorz Długosz 571 pkt finał 16:14 z Flotą Gdynia
8 Barbara Macur, Maciej Korcz 558 pkt

F. Pistolet pneumatyczny 60 strzałów seniorzy
2 Grzegorz Długosz elim. 573 finał 250,1 pkt
13 Jakub Rosa 566 pkt

G. Pistolet pneumatyczny 60 strzałów seniorki
7 Barbara Macur elim. 562 finał 144,3 pkt
10 Maja Jarosińska 560 pkt


Opracował: Jerzy Zarzycki