Zawody Klasyfikacyjne i XIII Memoriał Stanisława Maruchy

Najlepsi Polscy strzelcy spotkali się w Zielonej Górze na pierwszych w 2022 roku zawodach Klasyfikacyjnych, które były równocześnie XIII Memoriałem Stanisława Maruchy. W zawodach uczestniczyli zawodnicy Kadry Narodowej, powołani przez szkoleniowców Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, oraz strzelcy zgłoszeni przez kluby strzeleckie. Kadrowicze rywalizowali o nominacje na Zawody Międzynarodowe w i kwalifikacje do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w strzelaniach z karabinu i pistoletu pneumatycznego, które odbędą się w trzeciej dekadzie lutego, w Norwegii.

Strzelcy Gwardii Zielona Góra po świetnym 2021 roku nie zwalniają tempa, gdyż początek 2022 roku jest rewelacyjny dla Gwardzistów, a szczególnie Gwardzistek, które tym razem były bardziej widoczne na zawodach, niż ich koledzy. W karabinie i pistolecie Zielonogórzanie wystrzelali aż 11 medali, z czego Gwardzistki aż 8. W zawodach klasyfikacyjnych zawodnicy dwa razy strzelają swoje konkurencje. Pierwsze strzelanie kończy się finałem dla ośmiu najlepszych zawodników, a po drugim strzelaniu wyniki uzyskane w eliminacjach są ostatecznymi.

Zawodniczki z Zielonej Góry wygrały 3 konkurencje. Bezkonkurencyjna była Barbara Macur, która wygrała obie strzelane konkurencje, w których uczestniczyła. Trzy medale wystrzelała również, będąca w znakomitej formie Natalia Kochańska, ale było to zwycięstwo w KPN MIX, oraz srebrny i brązowy medal w konkurencjach indywidualnych. Z bardzo dobrej strony pokazała się DominikaSkarupska, która w obu startach, w karabinie pneumatycznym juniorek wywalczyła trzecie miejsca, poprawiając rekord życiowy. Do grona medalistek dołączyła również Maja Jarosińska, która w swoim debiucie w kategorii seniorek zajęła 3 miejsce.

Trochę w cieniu koleżanek startowali tym razem mężczyźni, którzy trzy razy stawali na podium. Medal srebrny i brązowy wystrzelał Grzegorz Długosz, żołnierz V Lubuskiego Pułku Artylerii, który z powodów zdrowotnych nie wystartował w jednym strzelaniu. Trzeci medal zdobył Maciej Korcz w pistolecie pneumatycznym seniorów.

Podsumowując zawody można stwierdzić, że nie wiadomo, gdzie i kiedy odbędą się kolejne starty dla kadrowiczów, gdyż kolejne zawody są odwoływane i nie wiadomo czy nie zostaną odwołane Mistrzostwa Europy, albo zmieniony ich termin. Podobne problemy do strzelectwa mają również inne dyscypliny sportowe.

Najlepsze wyniki Gwardzistów w „Zawodach Klasyfikacyjnych”