6 medali na Mistrzostwach Europy wystrzelali strzelcy Gwardii Zielona Góra

W Osieku na Chorwacji zakończyły się Mistrzostwa Europy w strzelaniach karabinowych i pistoletowych, w kategorii senior i junior. Z uwagi na Igrzyska Olimpijskie termin zawodów był przyspieszony. Do reprezentacji Polski zakwalifikowało się 5 zawodników z Zielonej Góry i spisali się doskonale, zdobywając 6 medali.


Konto medalowe otworzyła Sylwia Bogacka. Nasza srebrna medalistka olimpijska w ostatnim czasie specjalizuje się w strzelaniach długodystansowych na 300 metrów. Wspólnie z Karoliną Romańczyk i Paulą Wrońską wystrzelały dwa medale brązowe. W konkurencji karabin dowolny 60 strzałów leżąc 300 metrów Polki zdobyły brązowy medal z wynikiem 1750 punktów. W strzelaniu z trzech postaw (klęczącej, leżącej i stojącej) ponownie stanęły na trzecim stopniu podium uzyskując rezultat 1728 punktów.


Po zakończeniu strzelań na 300 metrów rywalizacja przeniosła się na dystans 50 metrów dla karabiniarzy i 25 metrów dla pistoleciarzy. W strzelaniach karabinowych do rywalizacji przystąpiła „Gwardzistka” Natalia Kochańska, która skopiowała wyniki Sylwii Bogackiej i również wystrzelała 2 brązowe medale. Drużyna Polska w składzie Natalia Kochańska, Julia Piotrowska i Aleksandra Pietruk zdobyła brązowy medal w olimpijskiej konkurencji karabin dowolny 3x20 z wynikiem 1760 punktów. Drugi brązowy medal wyżej wymienione wywalczyły w nowej, strzeleckiej konkurencji karabin dowolny 3 postawy „TRIO”. W pierwszym etapie wszystkie zgłoszone teamy rywalizują o miejsce w ósemce. W kolejnym etapie osiem zespołów walczy o jak najlepszy wynik. Dwa pierwsze zespoły walczą o złoty i srebrny medal, a dwa kolejne rywalizują o brązowy krążek. Polki zakończyły rywalizację na trzecim miejscu, wygrywając z Serbkami 16 : 14.


Stanisław Nowosadko Gwardia Zielona Góra
sport strzelecki Stanisław Nowosadko
Zielonogórzaie na Mistrzostwach Europy 2024
nauka strzelania w Zielonej Górze
Gwardia Zielona Góra
hit strzelanie na Mistrzostwach Europy

*Zdjęcia pochodzą ze strony PZSS na Facebooku.


Świetne Mistrzostwa Europy zaliczył debiutant Stanisław Nowosadko. Wychowanek trenera Jerzego Zarzyckiego zdobył złoty medal w drużynowej konkurencji pistolet szybkostrzelny „Trio” juniorów. Oprócz Stasia w ekipie Polskiej startowali Tomasz Jędraszczyk (Świdnica) i Iwan Rakitski (Białystok). Polacy wygrali eliminacje, zwyciężyli w półfinale, a w finale o złoty medal pokonali Niemców 16 :2. W tym samym składzie Polacy zdobyli jeszcze srebrny medal w konkurencji drużynowej pistolet szybkostrzelny 2x30 strzałów juniorów. Białoczerwoni zdobyli 1699 punktów i ulegli tylko pistoleciarzom francuskim. W rywalizacji indywidualnej najlepsze 8 miejsce Stanisław Nowosadko wystrzelał w pistolecie standard 2x30 strzałów juniorów z wynikiem 542 punkty. Ponadto Stasiu był 10 w pistolecie sportowym 30+30, poprawiając rekord życiowy i uzyskując wynik 568 punktów. We wszystkich strzelaniach Stasiu Nowosadko prezentował się bardzo dobrze, a przygotowania do Mistrzostw Europy przeplatał egzaminami maturalnymi.


W rywalizacji juniorek w strzelaniach karabinowych wystartowała Dominika Skarupska, wychowanka trener Ewy Matuszkiewicz i w drużynówce, w karabinie 60 leżąc zajęła 6 miejsce. Indywidualnie w tej konkurencji Dominika zajęła 28 miejsce z wynikiem 613,0 punktów. W rywalizacji juniorów debiut w Mistrzostwach Europy zaliczył kolejny zawodnik Ewy MatuszkiewiczWalery Maksymow i najlepsze 37 miejsce wystrzelał w karabinie dowolnym 60 strzałów leżąc juniorów z wynikiem 607,3 punktu.


Były to udane zawody dla „Gwardii” Zielona Góra. Nie pamiętam, kiedy Gwardziści z jednych Mistrzostw Europy przywozili 6 medali. W czerwcu strzelców z Zielonej Góry czeka jeszcze start w III rundzie Pucharu Polski, potem w Mistrzostwach Polski Kobiet i Mężczyzn. Kolejne zawody to Igrzyska Olimpijskie w Paryżu z udziałem Zielonogórzanki Natalii Kochańskiej, co jest pewne na 90 procent.


Opracował: Jerzy Zarzycki