Maja Jarosińska i Jakub Rosa ze złotymi medalami Młodzieżowych, Strzeleckich Mistrzostw Polski.

Na strzelnicach Śląska Wrocław odbyły się ostatnie w tym roku Młodzieżowe Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Młodzików, w których uczestniczyli zawodnicy „Gwardii” Zielona Góra. Młodzieżowcy walczyli również o punkty w ogólnopolskim współzawodnictwie w sporcie młodzieżowym i spisali się bardzo dobrze zdobywając 178 punktów i zajmując w klasyfikacji klubów 2 miejsce, a w rywalizacji województw Lubuskie uplasowało się na miejscu trzecim.

Niekwestionowanym bohaterem tych zawodów był Gwardzista Jakub Rosa, który wystrzelał aż 4 medale (2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy). W każdej konkurencji, w której wystartował stanął na podium. Na początek rywalizacji odbyły się strzelania w pistolecie pneumatycznym MIX, najmłodszej konkurencji olimpijskiej. Do obrony tytułu z poprzednich Mistrzostw przystąpił duet Maja Jarosińska i Jakub Rosa. Studenci Uniwersytetu zielonogórskiego wygrali eliminacje i w rywalizacji o złoty medal walczyli z duetem gospodarzy Marcelina Głaszcz i Kacper Stępień. Przez cały finał Gwardziści prowadzili i zwyciężyli wynikiem 17 : 11.

sport dzieci strzelectwo zielona góra

Kolejną konkurencją Rosy był pistolet szybkostrzelny, konkurencja, w której Zielonogórzanie są mocni we wszystkich grupach wiekowych. Eliminacje wygrał inny Gwardzista Mariusz Bartczak-Gepart (565 pkt), a 3 miejsce zajął Jakub Rosa (556 pkt). W finale od pierwszej serii dominował Jakub Rosa i zasłużenie wystrzelał złoty medal, z wynikiem 21 trafień. Z kolei Mariusz Bartczak-Gepart uzyskał 16 trafień i stanął na trzecim stopniu podium. Trzeci Zielonogórzanin Hubert Kaczmarek zajął w tej konkurencji 7 miejsce (537 pkt). W kolejnej konkurencji pistolecie pneumatycznym Jakub Rosa zdobył srebrny medal, minimalnie ulegając w finale Wiktorowi Blada z Radomska. W tej konkurencji 7 miejsce wystrzelał Hubert Kaczmarek z wynikiem 560 punktów. Ostatnia konkurencja w wykonaniu Rosy to wystrzelanie brązowego medalu w pistolecie dowolnym. Na czwartym miejscu w tej konkurencji uplasował się Hubert Kaczmarek. Wspomniana wyżej Maja Jarosińska do złota w miksie dołożyła jeszcze srebrny medal w pistolecie pneumatycznym. Wszyscy wyżej wymienieni to wychowankowie trenera Jerzego Zarzyckiego. Należy również podkreślić, że w ekipie Gwardii startowało 4 studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Do 6 medali pistoleciarzy karabiniarze dorzucili brązowy medal w karabinie pneumatycznym, który zdobył Rafał Ratajczak. W Mistrzostwach Polski Młodzików Gwardziści wystrzelali 1 medal srebrny i dokonał tego Jeremi Cieślak, wychowanek trener Ewy Matuszkiewicz. Oprócz tego sukcesu 4 miejsce w pistolecie szybkostrzelnym zajął Miron Jarosiński, a 5 miejsce wywalczyła Julia Kaczmarek w karabinie pneumatycznym.

Podsumowując starty Gwardzistów należy zwrócić uwagę na to, że Zielonogórzanie w 2023 roku zdobyli łącznie w Mistrzostwach Polski 26 medali indywidualnych i 10 zespołowych, a w sporcie młodzieżowym wystrzelali 508 punktów dla Zielonej Góry i województwa Lubuskiego.