8 medali Gwardii w strzeleckich Mistrzostwach Polski Seniorów

Gwardia Zielona Góra strzelectwo

Na zmodernizowanych strzelnicach Śląska Wrocław odbyły się najważniejsze w roku Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w strzelaniach kulowych i pneumatycznych z karabinu i pistoletu. Do stolicy Dolnego Śląska przyjechała rekordowa ilość, prawie 400 zawodników, a Zieloną Górę i województwo Lubuskie reprezentowali zawodnicy „Gwardii” Zielona Góra, którzy dla naszego regionu zdobywają trofea już ponad 60 lat. W tym roku poziom zawodów był bardzo wysoki, a rywalizacja była bardzo wyrównana. W niektórych konkurencjach do rywalizacji przystępowało ponad 80 zawodników. Strzelcy z Zielonej Góry wyjechali na te zawody w osłabionym składzie. Tuż przed wyjazdem ze startu z przyczyn rodzinnych musiała zrezygnować Natalia Kochańska, liderka strzelców „Gwardii”, która dwa tygodnie wcześniej zdobyła srebrny i brązowy medal na Igrzyskach Europejskich, oraz wystrzelała miejsce olimpijskie na przyszłoroczne igrzyska w Paryżu. To bardzo duże osłabienie dla Klubu, gdyż z tego powodu straciliśmy 5 szans medalowych.

Pomimo takiego osłabienia strzelcy z Zielonej Góry wywalczyli 8 medali, a więc tyle samo co rok wcześniej. Zabrakło jednak krążków z najcenniejszego kruszcu.

Pod nieobecność Natalii Kochańskiej najlepszą zawodniczką Gwardii okazała się młoda seniorka Maja Jarosińska, która zdobyła srebrny i brązowy medal. Najpierw w konkurencji pistolet pneumatyczny MIX, wspólnie z Grzegorzem Długoszem bronili tytułu z ubiegłego roku. Strzelali świetnie w eliminacjach i zakwalifikowali się do ostatecznej rozgrywki o złoty medal, w której rywalizowali z parą z Floty Gdynia (Agnieszka Korejwo, Piotr Daniluk). W tej rozgrywce strzelali świetnie i przed ostatnim strzałem na tablicy wyników był remis. Niestety, decydujący strzał okazał się szczęśliwy dla zawodników z Gdyni i Zielonogórzanie musieli się zadowolić srebrem. Medal brązowy Maja Jarosińska wystrzelała w konkurencji pistolet pneumatyczny 60 strzałów kobiet. Najpierw wygrała eliminacje, w których wyrównała rekord życiowy 574 punkty, a w ośmioosobowym finale strzelała bardzo dobrze, ale musiała w decydującej fazie rywalizacji pokonać w barażowym strzale zawodniczkę Floty Gdynia Joannę Wawrzonowską i to się udało. Nie dała rady wyprzedzić Agnieszki Korejwo i Klaudii Breś, aktualnej Mistrzyni Europejskich Igrzysk i zawodniczki, która po raz siódmy z rzędu zdobyła tytuł Mistrzyni Polski. Ta konkurencja stała na bardzo wysokim poziomie. W strzelaniach pistoletowych Gwardziści zdobyli jeszcze 2 srebrne medale. W konkurencji pistolet pneumatyczny dokonali tego Grzegorz Długosz, Jakub Rosa i Maciej Korcz, a w konkurencji pistolet szybkostrzelny srebro wystrzelali Patryk Sakowski, Mariusz Bartczak-Gepart i Jakub Rosa. W tej konkurencji 4 zawodników Gwardii uplasowało się w pierwszej dziesiątce. W strzelaniach karabinowych największą niespodziankę sprawił duet Dominika Skarupska i Rafał Ratajczak, którzy w konkurencji karabin pneumatyczny MIX wystrzelali brązowy medal, pokonując w bezpośrednim pojedynku duet Legii Warszawa. Bardzo korzystnie zaprezentowali się młodzi karabiniarze, którzy wystrzelali 2 brązowe medale, w karabinie pneumatycznym i karabinie dowolnym 3x20. Skład drużyny: Rafał Ratajczak, Tymoteusz Tkacz i Valery Maximov. Pod nieobecność Natalii Kochańskiej karabiniarki wywalczyły medal brązowy w karabinie dowolnym 3x20, startując w składzie Sylwia Bogacka, Karolina Pawlak i Dominika Skarupska.

W drużynie zielonogórskiej najwięcej, bo 3 medale zdobył żołnierz V Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa Rafał Ratajczak, a jego starszy kolega z jednostki Grzegorz Długosz wystrzelał 2 medale srebrne. Podsumowując starty Gwardzistów należy zwrócić uwagę na to, że Zielonogórzanie startowali we Wrocławiu w bardzo młodym składzie, co będzie procentowało w kolejnych startach.