menu

LICENCJA ZAWODNICZA PZSS

W dniu 24.08.2022 (środa), biura ZKS Gwardia będą czynne do godziny 13.00.

wtorek, 15 listopada 2022

Strzelcy Gwardii rozstrzelali całą Polskę.

Bardzo udana sportowo dla strzelców Gwardii Zielona Góra jest jesień tego roku. Po satysfakcjonujących startach seniorów i juniorów do boju ruszyli juniorzy młodsi Klubu. Na strzelnicy Floty Gdynia odbyła się 10, jubileuszowa edycja finałów Młodzieżowej Ligi Strzeleckiej. W miesiącu maju i czerwcu odbywały się eliminacje do udziału w finałach tej imprezy. Do finału zakwalifikowało się 8 najlepszych drużyn karabinowych i tyleż samo pistoletowych. Każda drużyna składa się z trzech zawodników do lat 17 i rywalizacja odbywa się w strzelaniu z broni pneumatycznej. Osiem drużyn jest podzielonych na dwie grupy, po cztery ekipy w każdej. Oddzielnie odbywa się rywalizacja w karabinie i pistolecie. W eliminacjach grupowych każdy walczy z każdym i zwycięscy grup rywalizują w finale o złoty medal, a drużyny z drugich miejsc rywalizują w małym finale o trzecie miejsce w Lidze Strzeleckiej. W każdym meczu zawodnicy wpisani do składu pod pozycją 1 rywalizują ze sobą, dwójki rywalizują ze sobą i to samo dotyczy zawodników wpisanych pod pozycją 3. Mecz składa się z czterech serii (seria to 10 strzałów) i po każdej 2 punkty dla drużyny zdobywa zawodnik, który uzyska lepszy wynik.


W przeszłości zawodnicy z Zielonej Góry wielokrotnie wygrywali te zawody, zarówno w karabinie, jak i pistolecie, ale to co zrobili w tym roku to powód do dumy i satysfakcji. Przez 3 dni zawodów strzelcy Gwardii dawali koncert, wygrywali z kolejnymi przeciwnikami jak chcieli i przez całe zawody nie było najmniejszych wątpliwości, kto odbierze złote medale i wspaniałe puchary, oraz nagrody rzeczowe.

Karabiniarze Gwardii w pierwszym meczu spotkali się z zawsze silnym „Śląskiem” Wrocław, ale pokonali go 20:4. Wszystkie serie wygrały Dominika Skarupska i Amelia Błażejczak. W drugim meczu, najtrudniejszym w zawodach karabiniarze wygrali z bardzo silnym zespołem Kalibru Białystok 14:10. W tym meczu niepokonana była Amelia Błażejczak. Trzeci mecz to absolutny spacerek. Pojedynek z Dragonem Chełm karabiniarze wygrali 23:1. W tym spotkaniu świetną Amelię Błażejczak zastąpiła Kornelia Pałasik i wygrała wszystkie serie, a jedyny punkt stracił ValeryMaximow.

Do meczu o złoty medal i zwycięstwo w Lidze trener Ewa Matuszkiewicz wystawiła najlepszą w drużynie Dominikę Skarupską, ValeryMaximova, oraz Amelię Błażejczak. W finale każdy zawodnik rywalizuje z przeciwnikiem 20 razy. Po każdym strzale za lepszetrafienie dostaje się 2 punkty. Przeciwnikami Zielonogórzan byli strzelcy Legii Warszawa, którzy nie stawiali dużego oporu i przegrali zdecydowanie 76:44 . Dominika Skarupska wygrała swój pojedynek 21:19, ValeryMaximov30:10, a Amelia Błażejczak 25:15.

Rywalizacja pistoleciarzy przebiegała podobnie, chociaż rozmiary zwycięstw były minimalnie mniejsze. Pierwszy pojedynek zielonogórzanie rozegrali z Dworem Grunwaldzkim Poznań i wygrali 14:10. Niepokonany w tym pojedynku był Stanisław Nowosadko. W drugim meczu pistoleciarze nie dali szans Kalibrowi Białystok, wygrywając 18:6. Znowu niepokonany był Stanisław Nowosadko. Trzeci mecz, decydujący o zwycięstwie w grupie Gwardziści wygrali z TKS Tychy 13:11 i zameldowali się w wielkim finale, w którym musieli rywalizować ze Śląskiem Wrocław. Ten pojedynek był dość łatwy i zielonogórzanie wygrali 69:51. Na pierwszym stanowisku Piotr Bujewicz osiągnął remis 20:20, na drugim Stanisław Nowosadko wygrał 28:12, a na trzecim Marcin Mikołajczak pokonał rywala 21:19. Zielonogórscy pistoleciarze cały turniej strzelali w trzyosobowym składzie. Wielkie gratulacje dla zawodników i trenerów, oraz najlepszego Prezesa Pana Jerzego Karweckiego.


Opracował: Jerzy Zarzycki