Grad medali strzelców Gwardii w Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.

Na strzelnicach Zawiszy Bydgoszcz odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Juniorów w strzelectwie. W zawodach udział wzięło ponad 300 zawodników z 45 klubów, w tym 19 zawodników z Zielonej Góry. Gwardziści przystąpili do zawodów mocno zmobilizowani i walczyli ambitnie o medale i miejsca tuż za podium. Wyniki tej rywalizacji okazały się fantastyczne, gdyż w klasyfikacji Klubów Zielonogórzanie wygrali rywalizację klubową i wojewódzką w młodzieżowcach, zdobywając aż 252 punkty i o 40 punktów wyprzedzając województwo dolnośląskie. W rywalizacji juniorów Gwardia Zielona Góra zajęła 3 miejsce ze świetnym wynikiem 145 punktów, ulegając gospodarzom, czyli Zawiszy Bydgoszcz i Kalibrowi Białystok. Łącznie Gwardziści zdobyli 397 punktów i wyprzedzili wszystkie kluby.

Zawodnicy z Zielonej Góry zdobyli 13 medali indywidualnych i 5 krążków drużynowych. Karabiniarze, wychowankowie duetu trenerskiego Ewa Matuszkiewicz – Damian Komolka wystrzelali 5 medali indywidualnych i 2 zespołowe, a pistoleciarze, wychowankowie Mieczysława Kubiaka i Jerzego Zarzyckiego zdobyli 8 krążków indywidualnych i 3 zespołowe.

W ekipie karabinowej dominatorem była Karolina Pawlak, która wystrzelała 3 krążki w trzech różnych kolorach, a złoty medal zdobyła w karabinie pneumatycznym MIX wspólnie z Mikołajem Masłowskim, który ponadto wystrzelał srebro w karabinie pneumatycznym. Brązowy medal wywalczyli ponadto Barbara Modrzyk i Jacek Kurkowski w karabinie pneumatycznym MIX.

W strzelaniach pistoletowych dominatorów było więcej, lecz miano pierwszeństwa przysługuje Maji Jarosińskiej, która wystrzelała 2 medale złote i 1 srebrny. Pierwszy złoty medal Maja wystrzelała wspólnie z Jakubem Rosą w pistolecie pneumatycznym MIX, potem wystrzelała srebrny krążek w pneumatyku, a w ostatniej konkurencji Mistrzostw Polski Juniorów znokautowała rywalki w pistolecie sportowym, wygrywając finał z olbrzymią przewagą. Podobnie zrobił Jakub Rosa i z dużą przewagą (10 trafień) wygrał rywalizację w pistolecie szybkostrzelnym juniorów. Właśnie w tej konkurencji, ale w młodzieżowcach dominował Patryk Sakowski i oczywiście zajął pierwsze miejsce, ale srebro zgarnął Adrian Filistowicz, a Maciejowi Korczowi 1 trafienie zabrakło do brązu i musiał się zadowolić czwartym miejscem. To niepowodzenie Maciej Korcz powetował sobie w pistolecie pneumatycznym ogrywając wszystkich rywali w finale i zdobywając złoty medal. Do grona medalistów w strzelaniach pistoletowych dołączył również Tomasz Głowala, który w pistolecie sportowym juniorów wystrzelał srebrny medal.

Rywalizacja zespołowa rozgrywana była tylko w kategorii junior. Pistoleciarze Gwardii wywalczyli 3 medale. Złoty w pistolecie szybkostrzelnym wystrzelali Jakub Rosa, Tomasz Głowala i Mariusz Bartczak-Gepart, srebrny ci sami zawodnicy w pistolecie sportowym i drugi srebrny Jakub Rosa, Hubert Kaczmarek i Mariusz Bartczak-Gepart w pistolecie pneumatycznym. Karabiniarze zdobyli 2 medale brązowe, w karabinie pneumatycznym i karabinie dowolnym 3x40, oba w tym samym składzie Rafał Ratajczak, Marcin Wysocki i Jakub Głubisz.

Zawody rozgrywano przez 4 dni, a strzelania trwały cały dzień od 8 rano do 19, a większość zawodników startowała w 4 konkurencjach i po ostatnich strzelaniach wszyscy byli zmęczeni fizycznie i psychicznie, ale zadowoleni z osiągniętych wyników sportowych. Tylu złotych medali dawno nie zdobyliśmy, a wynik punktowy jest rekordem w XXI wieku