Międzynarodowy Puchar Wiosny w strzelectwie sportowym.

Natalia Kochańska ZKS Gwardia Zielona Góra
Natalia Kochańska, foto: P. Boniaszczuk
Na strzelnicach Śląska Wrocław rozegrano Zawody Międzynarodowe o „Puchar Wiosny”. Strzelnice wrocławskie są najnowocześniejszymi obiektami w Europie i z tego powodu do Wrocławia przyjechało ponad 200 zawodników z wielu krajów europejskich, oraz dalekiej Brazylii. Obsada wielu konkurencji była znakomita. Zawody te to generalna próba przed Pucharami Świata, na których strzelcy będą walczyć o miejsca Olimpijskie do Tokio 2020.

Rewelacyjnie na zawodach spisali się zawodnicy Gwardii Zielona Góra Natalia Kochańska i Patryk Sakowski. Natalia wygrała rywalizację w konkurencji karabin pneumatyczny kobiet, uzyskując drugi wynik eliminacji 625,4 pkt, a w finale pokonała wszystkie rywalki i osiągnęła wynik 249,7 pkt. Natalia Kochańska jeszcze dwukrotnie stawała na podium. W karabinie sportowym 3x40 wywalczyła brązowy medal, wchodząc do finału z piątym rezultatem 1153 punkty, ale wynik finałowy 446,0 pkt pozwolił Natalii zająć trzecie miejsce. To nie koniec dokonań karabiniarki Gwardii Zielona Góra, gdyż w duecie z Mateuszem Pierko (Kaliber Białystok) wywalczyli brązowy medal w najmłodszej konkurencji olimpijskiej karabinie pneumatycznym MIX osiągając 426,2 punktu w rozgrywce finałowej. Trener Kadry Narodowej powołał Natalię Kochańską na Puchar Świata do Pekinu, gdzie będzie walczyła o miejsce na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020.


Równie rewelacyjnie spisał się Patryk Sakowski, żołnierz V Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie, który dwa razy stawał na podium. Znakomicie spisał się w pistolecie pneumatycznym seniorów, kwalifikując się do finału, a w ostatecznej rozgrywce o medale zajmując trzecie miejsce z wynikiem 219,6 punktu i przegrywając z Brazylijczykiem Julio Almeidą i Niemcem Michaelem Heise, a pokonując wszystkich Polskich strzelców. Drugi raz na trzeci stopień podium Patryk Sakowski stanął razem z Joanną Tomalą z Floty Gdynia w pistolecie pneumatycznym MIX. W eliminacjach wystrzelali 765 punktów i jako jedyna Polska para awansowali z trzeciej pozycji do finału, w którym wystartowało pięć par. Wynik finału 413,9 pkt pozwolił Polskiemu duetowi zająć trzecie miejsce. Patryk Sakowski blisko podium był jeszcze w dwóch konkurencjach. W pistolecie centralnego zapłonu osiągnął 563 punkty co pozwoliło uplasować się na czwartym miejscu. Również czwarte miejsce zajął w swojej koronnej konkurencji pistolecie szybkostrzelnym (wynik 571 pkt), przegrywając w finale baraż o brązowy medal. Należy podkreślić, że Patryk Sakowski to debiutant w kategorii seniorów.

Z pozostałych zawodników z Zielonej Góry należy wyróżnić Grzegorza Długosza, który był piąty w pistolecie centralnego zapłonu z wynikiem 558 punktów i wspólnie z Agnieszką Borek (Dwór Grunwaldzki Poznań) zajął 6 miejsce w pistolecie pneumatycznym MIX z wynikiem 761 punktów.

Za trzy tygodnie duża grupa seniorów i juniorów Gwardii Zielona Góra wystartuje we Wrocławiu w pierwszej rundzie Pucharu Polski.
Opracował: Jerzy Zarzycki