menu

LICENCJA ZAWODNICZA PZSS

W dniu 24.08.2022 (środa), biura ZKS Gwardia będą czynne do godziny 13.00.

czwartek, 27 grudnia 2018

Strzelcy Gwardii Zielona Góra podsumowali 2018 rok

Przed samymi Świętami Bożego Narodzenia Zarząd Klubu spotkał się z trenerami, zawodnikami i ich rodzicami, w celu podsumowania 61 roku działalności sekcji strzeleckiej. Bardzo udany był rok jubileuszowy, ale ten który przyszedł po nim przerósł oczekiwania działaczy. Strzelcy Gwardii pobili większość rekordów wszechczasów, a ilość sukcesów i medali jest nie do poprawienia. Kierownictwo Klubu podziękowało za te osiągnięcia zawodnikom, ich rodzicom, oraz trenerom.

Na arenie międzynarodowej Patryk Sakowski, wychowanek i podopieczny duetu trenerskiego Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki, wystrzelał brązowy medal Mistrzostw Świata juniorów w pistolecie szybkostrzelnym, a tym cenniejszy, że wywalczony w dalekiej Korei Południowej.- W Mistrzostwach Polski różnych kategorii wiekowych (18 medali ind. w 2017) w 2018 roku zawodnicy ustrzelili 28 medali indywidualnych (9 złotych, 12 srebrnych i 7 brązowych) i 10 drużynowych – rekord wszechczasów.
- Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn 4 medale indywidualne i 6 drużynowych
Rekordowa ilość w ostatnich 10 latach
Jakub Rabczuk (S),
Grzegorz Długosz (B, B),
Sylwia Bogacka (B),
Krystyna Macur (B)
4 medale drużynowe pistoleciarzy,
2 medale drużynowe karabiniarek
Natalia Kochańska poprawiła rekord Polski seniorek w karabinie pneumatycznym.
- Młodzieżowe Mistrzostwa Polski 5 medali
Grzegorz Długosz (Z, Z, B),
Natalia Kochańska (S),
Dawid Sakowski (S)

- Mistrzostwa Polski Juniorów 9 medali (wszystkie pistoleciarzy trenerów Kubiak-Zarzycki),
Patryk Sakowski (Z, Z, S, B),
Jakub Rabczuk (Z, S, S),
Adrian Filistowicz (S),
Maciej Korcz (B)
4 medale drużynowe: złoty pistoleciarzy i 3 brązowe karabiniarzy
- Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Mistrzostwa Polski juniorów młodszych) 7 medali Rekordowy wynik w XXI wieku
Maja Jarosińska (Z, Z),
Rafał Ratajczak (S),
Jakub Rosa (S),
Jakub Kruk (S)
Gracjan Kopka (S),
Marcin Wysocki (B)

Maja Jarosińska Rekord Polski Juniorów Młodszych w pistolecie pneumatycznym
Maja Jarosińska i Jakub Rosa Rekord Polski Juniorów młodszych w ppn MIX.

- Mistrzostwa Polski Młodzików 3 medale pistoleciarzy
Paweł Poźniak (Z, Z),
Oliwer Pawelski (S).

2 Rekordy Polski Młodzików Pawła Poźniaka

Zdobywcy medali indywidualnych w Mistrzostwach Polski w 2018 roku

ZŁOTE MEDALE

1. Patryk Sakowski (4 medale) Z, Z, S, B, trener Kubiak - Zarzycki
2. Grzegorz Długosz (5 medali) Z, Z, B, B, B, trener Kubiak - Zarzycki
3. Maja Jarosińska (2 medale) Z, Z, trener Kubiak - Zarzycki
4. Paweł Poźniak (2 medale) Z, Z, trener Kubiak - Zarzycki
5. Jakub Rabczuk (4 medale) Z, S, S, S trener Kubiak - Zarzycki

SREBRNE MEDALE
1. Natalia Kochańska S, trener Komolka – Matuszkiewicz
2. Dawid Sakowski S, trener Kubiak - Zarzycki
3. Adrian Filistowicz S, trener Kubiak - Zarzycki
4. Rafał Ratajczak S, trener Komolka – Matuszkiewicz
5. Jakub Rosa S, trener Kubiak - Zarzycki
6. Gracjan Kopka S, trener Jerzy Wolnik
7. Jakub Kruk S, trener Komolka – Matuszkiewicz
8. Oliwer Pawelski S, trener Jerzy Wolnik

BRĄZOWE MEDALE
1. Sylwia Bogacka B,
2. Krystyna Macur B, trener Kubiak - Zarzycki
3. Maciej Korcz B, trener Kubiak - Zarzycki
4. Marcin Wysocki B, trener Komolka – Matuszkiewicz

Medale indywidualne trenerów w Mistrzostwach Polski
1. Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki 21 medali (9Z, 7S, 5B) 75% 2. Damian Komolka – Ewa Matuszkiewicz 4 medale (3S, 1B)
3. Jerzy Wolnik 2 medale (2S)

Współzawodnictwo w sporcie dzieci i młodzieży to bardzo ważne zadanie dla strzelców Gwardii. Nasz Klub to głównie młodzież, gdyż na seniorów nas po prostu nie stać. Trzeba mieć dużą grupę zawodników w poszczególnych grupach wiekowych, a to wymaga systematycznej pracy szkoleniowej na przestrzeni wielu lat. W 2017 roku strzelcy zdobyli 433 punkty, a w 2018 poprawili to osiągnięcie o 96,5 punktu, czyli wystrzelali łącznie 529,5 punktu – rekord wszechczasów. Takiego wyniku punktowego nie było nigdy. Punkty zdobyło 40 pistoleciarzy i 20 karabiniarzy trenowanych przez Damiana Komolkę i Ewę Matuszkiewicz.

Zawodnicy broni długiej zdobyli 168 punktów, a pistoleciarze 361,5 punktu. Dla Zielonej Góry i województwa Lubuskiego jedna sekcja sportowa osiągnęła wynik, którego trudno będzie poprawić. Kolejne współzawodnictwo, w którym udział biorą strzelcy Gwardii to rywalizacja o Klubowe Mistrzostwo Polski, oddzielnie w strzelaniach karabinowych i pistoletowych.

- 24 pistoleciarzy z ogromną przewagą sięgnęło po Klubowe Mistrzostwo Polski w strzelaniach pistoletowych uzyskując 231 punktów, dokładnie tyle ile dwa kolejne Kluby razem wzięte (Kaliber Białystok 119 i Flota Gdynia 112). W ostatnich ośmiu latach jest to siódmy tytuł zawodników broni krótkiej, a jedynym posiadaczem wszystkich tytułów jest Grzegorz Długosz i oczywiście trenerzy: Jerzy Zarzycki, Mieczysław Kubiak i Jerzy Wolnik. Karabiniarze w tej rywalizacji zajęli 6 miejsce z wynikiem 64 punkty.

Polski Związek Strzelectwa Sportowego od 2017 roku wprowadził nowe współzawodnictwo, rywalizację seniorów i juniorów o Puchar Polski. Również to współzawodnictwo wygrali zawodnicy Gwardii. 14 pistoleciarzy zdobyło 135 punktów, a drugi Zawisza Bydgoszcz uzbierał tylko 59 oczek. Blisko miejsca na podium byli w Pucharze Polski karabiniarze, ale musieli się zadowolić czwartym miejscem z wynikiem 42 punkty.

Strzelcy Gwardii Zielona Góra przynoszą chlubę Zielonej Górze od 55 lat, gdyż w 1964 roku do reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie w Tokio zakwalifikował się Stanisław Marucha, a w 1969 strzelcy po raz pierwszy zdobyli Drużynowe Mistrzostwo Polski i w następnych latach powtarzali ten sukces dość często. Strzelcy są świetni, ale ich strzelnice wymagają remontu, gdyż są to stare obiekty i nikt już nie pamięta, kiedy były remontowane, a zimą jest w nich zimno, a latem zbyt gorąco. Kadra szkoleniowa jest zbyt skromna, żeby można było mówić o utrzymaniu reprezentowanego przez zawodników poziomu. Igrzyska Olimpijskie w Tokio już w 2020 roku, a strzelcy znów chcą tam wysłać zawodnika z Zielonej Góry. Kandydatów nie brakuje, a największe szanse mają: Sylwia Bogacka, Natalia Kochańska, Grzegorz Długosz i Patryk Sakowski.

Z dumą i dużą satysfakcją stwierdzamy, że w historii Zielonej Góry nie ma i nie było sekcji sportowej, która przysporzyła by naszemu miastu tyle splendoru, co strzelectwo, które wychowało 9 olimpijczyków, zdobyło 2 medale Igrzysk Olimpijskich, ponad 250 medali, Mistrzostw Świata i Europy, oraz około 700 medali Mistrzostw Polski. Jesteśmy wizytówką miasta i chcemy nią być w przyszłości.


Opracował: Jerzy Zarzycki