Strzelcy Gwardii Zielona Góra podsumowali 2018 rok

Przed samymi Świętami Bożego Narodzenia Zarząd Klubu spotkał się z trenerami, zawodnikami i ich rodzicami, w celu podsumowania 61 roku działalności sekcji strzeleckiej. Bardzo udany był rok jubileuszowy, ale ten który przyszedł po nim przerósł oczekiwania działaczy. Strzelcy Gwardii pobili większość rekordów wszechczasów, a ilość sukcesów i medali jest nie do poprawienia. Kierownictwo Klubu podziękowało za te osiągnięcia zawodnikom, ich rodzicom, oraz trenerom.

Na arenie międzynarodowej Patryk Sakowski, wychowanek i podopieczny duetu trenerskiego Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki, wystrzelał brązowy medal Mistrzostw Świata juniorów w pistolecie szybkostrzelnym, a tym cenniejszy, że wywalczony w dalekiej Korei Południowej.- W Mistrzostwach Polski różnych kategorii wiekowych (18 medali ind. w 2017) w 2018 roku zawodnicy ustrzelili 28 medali indywidualnych (9 złotych, 12 srebrnych i 7 brązowych) i 10 drużynowych – rekord wszechczasów.
- Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn 4 medale indywidualne i 6 drużynowych
Rekordowa ilość w ostatnich 10 latach
Jakub Rabczuk (S),
Grzegorz Długosz (B, B),
Sylwia Bogacka (B),
Krystyna Macur (B)
4 medale drużynowe pistoleciarzy,
2 medale drużynowe karabiniarek
Natalia Kochańska poprawiła rekord Polski seniorek w karabinie pneumatycznym.
- Młodzieżowe Mistrzostwa Polski 5 medali
Grzegorz Długosz (Z, Z, B),
Natalia Kochańska (S),
Dawid Sakowski (S)

- Mistrzostwa Polski Juniorów 9 medali (wszystkie pistoleciarzy trenerów Kubiak-Zarzycki),
Patryk Sakowski (Z, Z, S, B),
Jakub Rabczuk (Z, S, S),
Adrian Filistowicz (S),
Maciej Korcz (B)
4 medale drużynowe: złoty pistoleciarzy i 3 brązowe karabiniarzy
- Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Mistrzostwa Polski juniorów młodszych) 7 medali Rekordowy wynik w XXI wieku
Maja Jarosińska (Z, Z),
Rafał Ratajczak (S),
Jakub Rosa (S),
Jakub Kruk (S)
Gracjan Kopka (S),
Marcin Wysocki (B)

Maja Jarosińska Rekord Polski Juniorów Młodszych w pistolecie pneumatycznym
Maja Jarosińska i Jakub Rosa Rekord Polski Juniorów młodszych w ppn MIX.

- Mistrzostwa Polski Młodzików 3 medale pistoleciarzy
Paweł Poźniak (Z, Z),
Oliwer Pawelski (S).

2 Rekordy Polski Młodzików Pawła Poźniaka

Zdobywcy medali indywidualnych w Mistrzostwach Polski w 2018 roku

ZŁOTE MEDALE

1. Patryk Sakowski (4 medale) Z, Z, S, B, trener Kubiak - Zarzycki
2. Grzegorz Długosz (5 medali) Z, Z, B, B, B, trener Kubiak - Zarzycki
3. Maja Jarosińska (2 medale) Z, Z, trener Kubiak - Zarzycki
4. Paweł Poźniak (2 medale) Z, Z, trener Kubiak - Zarzycki
5. Jakub Rabczuk (4 medale) Z, S, S, S trener Kubiak - Zarzycki

SREBRNE MEDALE
1. Natalia Kochańska S, trener Komolka – Matuszkiewicz
2. Dawid Sakowski S, trener Kubiak - Zarzycki
3. Adrian Filistowicz S, trener Kubiak - Zarzycki
4. Rafał Ratajczak S, trener Komolka – Matuszkiewicz
5. Jakub Rosa S, trener Kubiak - Zarzycki
6. Gracjan Kopka S, trener Jerzy Wolnik
7. Jakub Kruk S, trener Komolka – Matuszkiewicz
8. Oliwer Pawelski S, trener Jerzy Wolnik

BRĄZOWE MEDALE
1. Sylwia Bogacka B,
2. Krystyna Macur B, trener Kubiak - Zarzycki
3. Maciej Korcz B, trener Kubiak - Zarzycki
4. Marcin Wysocki B, trener Komolka – Matuszkiewicz

Medale indywidualne trenerów w Mistrzostwach Polski
1. Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki 21 medali (9Z, 7S, 5B) 75% 2. Damian Komolka – Ewa Matuszkiewicz 4 medale (3S, 1B)
3. Jerzy Wolnik 2 medale (2S)

Współzawodnictwo w sporcie dzieci i młodzieży to bardzo ważne zadanie dla strzelców Gwardii. Nasz Klub to głównie młodzież, gdyż na seniorów nas po prostu nie stać. Trzeba mieć dużą grupę zawodników w poszczególnych grupach wiekowych, a to wymaga systematycznej pracy szkoleniowej na przestrzeni wielu lat. W 2017 roku strzelcy zdobyli 433 punkty, a w 2018 poprawili to osiągnięcie o 96,5 punktu, czyli wystrzelali łącznie 529,5 punktu – rekord wszechczasów. Takiego wyniku punktowego nie było nigdy. Punkty zdobyło 40 pistoleciarzy i 20 karabiniarzy trenowanych przez Damiana Komolkę i Ewę Matuszkiewicz.

Zawodnicy broni długiej zdobyli 168 punktów, a pistoleciarze 361,5 punktu. Dla Zielonej Góry i województwa Lubuskiego jedna sekcja sportowa osiągnęła wynik, którego trudno będzie poprawić. Kolejne współzawodnictwo, w którym udział biorą strzelcy Gwardii to rywalizacja o Klubowe Mistrzostwo Polski, oddzielnie w strzelaniach karabinowych i pistoletowych.

- 24 pistoleciarzy z ogromną przewagą sięgnęło po Klubowe Mistrzostwo Polski w strzelaniach pistoletowych uzyskując 231 punktów, dokładnie tyle ile dwa kolejne Kluby razem wzięte (Kaliber Białystok 119 i Flota Gdynia 112). W ostatnich ośmiu latach jest to siódmy tytuł zawodników broni krótkiej, a jedynym posiadaczem wszystkich tytułów jest Grzegorz Długosz i oczywiście trenerzy: Jerzy Zarzycki, Mieczysław Kubiak i Jerzy Wolnik. Karabiniarze w tej rywalizacji zajęli 6 miejsce z wynikiem 64 punkty.

Polski Związek Strzelectwa Sportowego od 2017 roku wprowadził nowe współzawodnictwo, rywalizację seniorów i juniorów o Puchar Polski. Również to współzawodnictwo wygrali zawodnicy Gwardii. 14 pistoleciarzy zdobyło 135 punktów, a drugi Zawisza Bydgoszcz uzbierał tylko 59 oczek. Blisko miejsca na podium byli w Pucharze Polski karabiniarze, ale musieli się zadowolić czwartym miejscem z wynikiem 42 punkty.

Strzelcy Gwardii Zielona Góra przynoszą chlubę Zielonej Górze od 55 lat, gdyż w 1964 roku do reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie w Tokio zakwalifikował się Stanisław Marucha, a w 1969 strzelcy po raz pierwszy zdobyli Drużynowe Mistrzostwo Polski i w następnych latach powtarzali ten sukces dość często. Strzelcy są świetni, ale ich strzelnice wymagają remontu, gdyż są to stare obiekty i nikt już nie pamięta, kiedy były remontowane, a zimą jest w nich zimno, a latem zbyt gorąco. Kadra szkoleniowa jest zbyt skromna, żeby można było mówić o utrzymaniu reprezentowanego przez zawodników poziomu. Igrzyska Olimpijskie w Tokio już w 2020 roku, a strzelcy znów chcą tam wysłać zawodnika z Zielonej Góry. Kandydatów nie brakuje, a największe szanse mają: Sylwia Bogacka, Natalia Kochańska, Grzegorz Długosz i Patryk Sakowski.

Z dumą i dużą satysfakcją stwierdzamy, że w historii Zielonej Góry nie ma i nie było sekcji sportowej, która przysporzyła by naszemu miastu tyle splendoru, co strzelectwo, które wychowało 9 olimpijczyków, zdobyło 2 medale Igrzysk Olimpijskich, ponad 250 medali, Mistrzostw Świata i Europy, oraz około 700 medali Mistrzostw Polski. Jesteśmy wizytówką miasta i chcemy nią być w przyszłości.


Opracował: Jerzy Zarzycki