Sześć medali strzelców „Gwardii” na finałach XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Im.  Maja Jarosińska. fot. PZSS -W. Gałecki
Wielki sukces odnieśli strzelcy „Gwardii” Zielona Góra na strzelnicach Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Odbyły się tu finały XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, w których rywalizowali juniorzy młodsi o medale olimpiady i tytuły Mistrzów Polski juniorów młodszych.                      W zawodach udział wzięło 260 zawodników z 52 klubów. Swietnie w zawodach spisali się strzelcy z Zielonej Góry, a wystartowało ich w Warszawie 24, którzy w zawodach zdobyli 134 punkty i w rywalizacji klubowej ulegli tylko Zawiszy Bydgoszcz, która zdobyła aż 166 punktów. Na trzecim miejscu zawody ukończyli strzelcy Kalibra Białystok z dorobkiem 76 punktów. W rywalizacji województw Lubuskie, reprezentowane wyłącznie przez Gwardię ukończyło rywalizację na trzecim miejscu (134 pkt), ulegając Wielkopolsce (169 pkt) i Kujawsko-Pomorskiemu (166 pkt). Zawodnicy z Zielonej Góry zwyciężyli w klasyfikacji medalowej, zdobywając 3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy medal. W porównaniu z rokiem ubiegłym zdobyli o jeden złoty medal więcej, ale przede wszystkim powiększyli zdobycze punktowe aż o 41 punktów. W trakcie zawodów ustanowiono 3 nowe rekordy Polski, a jednym z nowych rekordzistów jest Mikołaj Masłowski, wychowanek Damiana Komolki, który w karabinie pneumatycznym uzyskał 406,3 punktu i zdobył złoty medal. Tym rekordem zmobilizował innych Zielonogórzan do wspaniałej walki we wszystkich konkurencjach. Drugi złoty medal dla Gwardii zdobyła Maja Jarosińska, która w pistolecie sportowym 30+30 strzałów uzyskała 562 punkty, poprawiła życiówkę o 11 punktów i wyprzedziła Weronikę Paszek z Tych o 10 punktów. Wspaniały sukces 16 letniej Gwardzistki, której rodzice też strzelali w Gwardii. Trzeci złoty medal zdobył Jakub Rosa, w ostatniej konkurencji Mistrzostw, pistolecie szybkostrzelnym 2x30 strzałów, ogrywając jednym punktem Ignacego Kaczmarka z Białegostoku. Ta kowbojska konkurencji to specjalność pistoleciarzy Gwardii, co udowodnili w Warszawie, gdyż oprócz Rosy medal w tej konkurencji, brązowy zdobył Michał Mirończyk. Maja Jarosińska, Jakub Rosa i Michał Mirończyk to wychowankowie duetu trenerskiego Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki. Maja Jarosińska strzelała świetnie również pistolet pneumatyczny i w tej konkurencji wywalczyła srebrny medal.
Ostatni, srebrny medal zdobył Marek Ujazdowski w pistolecie pneumatycznym. Wychowanek trenera Jerzego Wolnika złoto przegrał zaledwie jednym punktem, osiągając 376 punktów, co jest nowym rekordem życiowym Marka.

Zawodnicy Gwardii Zielona Góra świetnie strzelali w innych konkurencjach, zajmując wiele miejsc w pierwszej dziesiątce zawodów, co owocowało zdobytymi punktami dla miasta i województwa. W trakcie Olimpiady odbyło się strzelanie pokazowe konkurencji karabin pneumatyczny i pistolet pneumatyczny mix, które od przyszłego roku będą konkurencjami programowymi, gdyż znalazły się w programie Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W strzelaniu karabinowym Lubuskie reprezentował duet Julita Bącler i Rafał Ratajczak i w eliminacjach spisali się świetnie osiągając drugi wynik. Trochę gorzej strzelali w półfinale, gdyż odpadli i skończyli rywalizację na 7 – 8 miejscu. W pistolecie pneumatycznym mix reprezentował Gwardię złoty duet Maja Jarosińska – Jakub Rosa. Wygrali eliminacje, wygrali półfinał, ale w finale przegrali z duetem Floty Gdynia 5 do 7 i zakończyli rywalizację na drugim miejscu.

To jeszcze nie koniec sukcesów Gwardii. Na uroczystym zakończeniu zawodów tytuł najlepszego zawodnika Olimpiady w konkurencjach pistoletowych przypadł Maji Jarosińskiej. Oprócz tego Polski Związek Strzelectwa Sportowego tradycyjnie nagrodził najlepszego pistoleciarza i najlepszą pistoleciarkę nowymi pistoletami pneumatycznymi firmy „Steyr” i oczywiście Maja Jarosińska otrzymała ten prezent. Aktualnie Maja strzela z pistoletu tej firmy, ale jej pistolet ma już 10 lat i najwyższy czas zmienić go na nowy model.

10. Krzysztof Szulczyk 312 pkt

Zielonogórski Klub Sportowy „Gwardia” kończy w tym roku 60 lat i wszystkie Mistrzostwa Polski mają służyć ukoronowaniu tego jubileuszu i wyszło bardzo dobrze. W Mistrzostwach Polski seniorów zdobyliśmy 6 medali, w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski wywalczyliśmy 4 krążki, w Mistrzostwach Polski juniorów wystrzelaliśmy 5 medali i w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych zawodnicy Gwardii 6 razy stawali na podium. Aktualny dorobek Klubu to 21 medali, a pozostały jeszcze Mistrzostwa Polski młodzików (wrzesień). Do połowy sierpnia strzelcy Gwardii Zielona Góra będą odpoczywać.

Opracował: Jerzy Zarzycki