Sześć medali strzelców „Gwardii” na finałach XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Im.  Maja Jarosińska. fot. PZSS -W. Gałecki
Wielki sukces odnieśli strzelcy „Gwardii” Zielona Góra na strzelnicach Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Odbyły się tu finały XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, w których rywalizowali juniorzy młodsi o medale olimpiady i tytuły Mistrzów Polski juniorów młodszych.                      W zawodach udział wzięło 260 zawodników z 52 klubów. Swietnie w zawodach spisali się strzelcy z Zielonej Góry, a wystartowało ich w Warszawie 24, którzy w zawodach zdobyli 134 punkty i w rywalizacji klubowej ulegli tylko Zawiszy Bydgoszcz, która zdobyła aż 166 punktów. Na trzecim miejscu zawody ukończyli strzelcy Kalibra Białystok z dorobkiem 76 punktów. W rywalizacji województw Lubuskie, reprezentowane wyłącznie przez Gwardię ukończyło rywalizację na trzecim miejscu (134 pkt), ulegając Wielkopolsce (169 pkt) i Kujawsko-Pomorskiemu (166 pkt). Zawodnicy z Zielonej Góry zwyciężyli w klasyfikacji medalowej, zdobywając 3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy medal. W porównaniu z rokiem ubiegłym zdobyli o jeden złoty medal więcej, ale przede wszystkim powiększyli zdobycze punktowe aż o 41 punktów. W trakcie zawodów ustanowiono 3 nowe rekordy Polski, a jednym z nowych rekordzistów jest Mikołaj Masłowski, wychowanek Damiana Komolki, który w karabinie pneumatycznym uzyskał 406,3 punktu i zdobył złoty medal. Tym rekordem zmobilizował innych Zielonogórzan do wspaniałej walki we wszystkich konkurencjach. Drugi złoty medal dla Gwardii zdobyła Maja Jarosińska, która w pistolecie sportowym 30+30 strzałów uzyskała 562 punkty, poprawiła życiówkę o 11 punktów i wyprzedziła Weronikę Paszek z Tych o 10 punktów. Wspaniały sukces 16 letniej Gwardzistki, której rodzice też strzelali w Gwardii. Trzeci złoty medal zdobył Jakub Rosa, w ostatniej konkurencji Mistrzostw, pistolecie szybkostrzelnym 2x30 strzałów, ogrywając jednym punktem Ignacego Kaczmarka z Białegostoku. Ta kowbojska konkurencji to specjalność pistoleciarzy Gwardii, co udowodnili w Warszawie, gdyż oprócz Rosy medal w tej konkurencji, brązowy zdobył Michał Mirończyk. Maja Jarosińska, Jakub Rosa i Michał Mirończyk to wychowankowie duetu trenerskiego Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki. Maja Jarosińska strzelała świetnie również pistolet pneumatyczny i w tej konkurencji wywalczyła srebrny medal.
Ostatni, srebrny medal zdobył Marek Ujazdowski w pistolecie pneumatycznym. Wychowanek trenera Jerzego Wolnika złoto przegrał zaledwie jednym punktem, osiągając 376 punktów, co jest nowym rekordem życiowym Marka.Zawodnicy Gwardii Zielona Góra świetnie strzelali w innych konkurencjach, zajmując wiele miejsc w pierwszej dziesiątce zawodów, co owocowało zdobytymi punktami dla miasta i województwa. W trakcie Olimpiady odbyło się strzelanie pokazowe konkurencji karabin pneumatyczny i pistolet pneumatyczny mix, które od przyszłego roku będą konkurencjami programowymi, gdyż znalazły się w programie Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W strzelaniu karabinowym Lubuskie reprezentował duet Julita Bącler i Rafał Ratajczak i w eliminacjach spisali się świetnie osiągając drugi wynik. Trochę gorzej strzelali w półfinale, gdyż odpadli i skończyli rywalizację na 7 – 8 miejscu. W pistolecie pneumatycznym mix reprezentował Gwardię złoty duet Maja Jarosińska – Jakub Rosa. Wygrali eliminacje, wygrali półfinał, ale w finale przegrali z duetem Floty Gdynia 5 do 7 i zakończyli rywalizację na drugim miejscu.

To jeszcze nie koniec sukcesów Gwardii. Na uroczystym zakończeniu zawodów tytuł najlepszego zawodnika Olimpiady w konkurencjach pistoletowych przypadł Maji Jarosińskiej. Oprócz tego Polski Związek Strzelectwa Sportowego tradycyjnie nagrodził najlepszego pistoleciarza i najlepszą pistoleciarkę nowymi pistoletami pneumatycznymi firmy „Steyr” i oczywiście Maja Jarosińska otrzymała ten prezent. Aktualnie Maja strzela z pistoletu tej firmy, ale jej pistolet ma już 10 lat i najwyższy czas zmienić go na nowy model.


Najlepsze wyniki strzelców „Gwardii” Zielona Góra na XXIII OOM

A. karabin pneumatyczny 40 strzałów

chłopcy
1. Mikołaj Masłowski 406,3 pkt
5. Rafał Ratajczak 395,0 pkt
6. Jakub Kruk 394,4 pkt
9. Marcin Wysocki 392,2 pkt


B. karabin pneumatyczny 40 strzałów

dziewczęta
9. Barbara Modrzyk 401,2 pkt


C. karabin sportowy 3x20

chłopcy
5. Jakub Kruk 552 pkt
6. Mikołaj Masłowski 550 pkt
7. Rafał Ratajczak 547 pkt
10 Marcin Wysocki 545 pkt
16. Grzegorz Dębowy 534 pkt


D. karabin sportowy 3x20

dziewczęta
10. Julita Bącler 554 pkt
12. Barbara Modrzyk 553 pkt

E. Karabin sportowy 60 leżąc

dziewczęta
11. Julita Bącler 604,2 pkt
16. Nikita Piątkowiak 598,8 pkt

F. pistolet szybkostrzelny 2x30

chłopcy
1. Jakub Rosa 512 pkt
3. Michał Mirończyk 510 pkt

G. pistolet sportowy 30+30

dziewczęta
1. Maja Jarosińska 562 pkt

H. pistolet pneumatyczny 40 strzałów

dziewczęta
2. Maja Jarosińska 367 pkt

I. pistolet pneumatyczny 40 strzałów

chłopcy
2. Marek Ujazdowski 376 pkt
4. Gracjan Kopka 372 pkt
12. Krzysztof Szulczyk 367 pkt


J. pistolet dowolny 40 strzałów

chłopcy
4. Jakub Rosa 334 pkt
6. Marek Ujazdowski 331 pkt
7. Wojciech Wybranowski 330 pkt
10. Krzysztof Szulczyk 312 pkt

Zielonogórski Klub Sportowy „Gwardia” kończy w tym roku 60 lat i wszystkie Mistrzostwa Polski mają służyć ukoronowaniu tego jubileuszu i wyszło bardzo dobrze. W Mistrzostwach Polski seniorów zdobyliśmy 6 medali, w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski wywalczyliśmy 4 krążki, w Mistrzostwach Polski juniorów wystrzelaliśmy 5 medali i w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych zawodnicy Gwardii 6 razy stawali na podium. Aktualny dorobek Klubu to 21 medali, a pozostały jeszcze Mistrzostwa Polski młodzików (wrzesień). Do połowy sierpnia strzelcy Gwardii Zielona Góra będą odpoczywać.Opracował: Jerzy Zarzycki