Godne uczczenie jubileuszu 60-lecia ZKS Gwardia
- sześć medali strzelców „Gwardii” na Mistrzostwach Polski.

MPKiM 2017 Sylwia strzelectwo
Sylwia Bogacka - fot. ze strony PZSS
Na strzelnicach „Śląska” Wrocław rozegrano Indywidualne Mistrzostwa Polski w strzelaniu z karabinu i pistoletu. W najważniejszej imprezie roku wystartowało aż 293 zawodników i już z tego powodu zawody były wyjątkowe. Świetnie spisali się zawodnicy „Gwardii” Zielona Góra, którzy zdobyli aż sześć medali, z czego dwa z najcenniejszego kruszcu. W nieoficjalnej klasyfikacji medalowej Zielonogórzanie zajęli trzecie miejsce. Na zawodach ustanowiono dwa indywidualne rekordy Polski, z czego jeden z nich wystrzelał Grzegorz Długosz. W strzelectwie rekordy są poprawiane bardzo rzadko, więc tym bardziej są powody do zadowolenia.

Najlepszą zawodniczką z Zielonej Góry była tradycyjnie Sylwia Bogacka, która już szósty rok z rzędu kończy Mistrzostwa Polski z co najmniej jednym złotym medalem. Tym razem Pani Sylwia wywalczyła złoto i srebro, ale na oba krążki musiała ciężko pracować. W pierwszej konkurencji zawodów, koronnej konkurencji Sylwii Bogackiej, karabinie sportowym 3x20 po eliminacjach zajmowała dopiero 6 miejsce z przeciętnym wynikiem 571 punktów. Wiadomo nie od dziś, że Pani Sylwia jest Mistrzynią finałów, a jej koleżanki ustępują jej pola w decydującej rozgrywce o medale. Tym razem było podobnie. W strzelaniu finałowym inne reprezentantki Polski ustępowały zdecydowanie naszej wicemistrzyni olimpijskiej, ale w stawce znalazła się młodziutka zawodniczka z Białegostoku, Aleksandra Szutko, która nie zamierzała się poddawać i po zaciętym finale wyprzedziła Sylwię Bogacką. Była to największa sensacja tych zawodów. Aleksandra Szutko uzyskała w finale 456,3 punktu i wyprzedziła Sylwię Bogacką o 1,5 punktu. W tej konkurencji startowała jeszcze Natalia Kochańska, która zajęła 17 miejsce z wynikiem 562 punkty.

W karabinie pneumatycznym Sylwia Bogacka po eliminacjach zajmowała drugie miejsce z wynikiem 413,5 punktu i strzelanie finałowe o medale rozpoczęła słabo i w początkowej fazie zajmowała miejsce w środku stawki. Jednak z każdym strzałem przesuwała się do przodu i na 5 strzałów przed końcem finału wyszła na prowadzenie i tylko je powiększała nad konkurentkami. Zdobyła złoty medal zdecydowanie z wynikiem 246,0 punktów, a więc kolejne Mistrzostwa kończy ze złotym medalem. Natalia Kochańska w tej konkurencji wywalczyła 11 miejsce z wynikiem 410,0 punktów, ale bardzo dobrze spisała się w konkurencji karabin sportowy 60 leżąc, zdobywając brązowy medal z wynikiem 614,4 punktu. Sylwia Bogacka w tej konkurencji nie wystartowała z powodów zdrowotnych.

W środku-Grzegorz Długosz
W strzelaniach pistoletowych dużą niespodziankę sprawił Grzegorz Długosz. Młody senior z Zielonej Góry zaskoczył przeciwników w pistolecie pneumatycznym. W eliminacjach osiągnął trzeci wynik 574 punkty i do finału przystępował w dobrym nastroju, tym bardziej, że jako jedyny na zawodach jedną serię wystrzelał 100 punktów na 100 możliwych, co w pistolecie zdarza się niezwykle rzadko. Strzelanie finałowe Grzegorz rozpoczął świetnie i prowadził od samego początku. Po piętach mu deptał najlepszy od lat zawodnik w tej konkurencji Wojciech Knapik z Zawiszy Bydgoszcz i tylko czekał na potknięcie młodego zawodnika z Zielonej Góry, jednak Długosz był maksymalnie skoncentrowany, strzelał bardzo dobrze i po ostatnim strzale okazało się, że Grzegorz Długosz poprawił rekord Polski, uzyskał 241,8 punktu, zdobył wymarzone złoto i pokonał Knapika o 2,4 punktu. W XXI wieku to pierwszy złoty medal seniora „Gwardii” w konkurencjach pistoletowych. Blisko medalu w tej konkurencji był również Łukasz Mowczan, który w eliminacjach wyrównał rekord życiowy 572 punkty, z piątym wynikiem awnsował do finału, w którym zajął czwarte miejsce (192,2 pkt).

Seniorzy Gwardii w pistolecie pneumatycznym zdobyli jeszcze srebrny medal w klasyfikacji drużynowej. Startowali w składzie Grzegorz Długosz, Paweł Mały i Patryk Sakowski. Pistoleciarze Gwardii byli również widoczni w pistolecie dowolnym. Indywidualnie najwyższe miejsce 15 zajął Patryk Sakowski, ale drużyna zdobyła brązowy medal w składzie Roman Kędra, Paweł Mały i Grzegorz Długosz.

Nie udało się zdobyć medalu Gwardzistom w pistolecie szybkostrzelnym. Indywidualnie Łukasz Mowczan zajął 7 miejsce (559 pkt), Robert Mąkowski był 10 (546 pkt), Robert Zgaiński 13 (542 pkt), a drużyna zajęła 4 miejsce. W pistolecie kobiet Zieloną Górę reprezentowała tylko Krystyna Macur. W pistolecie pneumatycznym zajęła 13 miejsce z wynikiem 372 punkty, ale w pistolecie sportowym awansowała do rozgrywki finałowej z szóstym wynikiem eliminacji 572 punkty, który jest nowym rekordem życiowym Krysi. W finale zajęła siódme miejsce uzyskując 12 trafień.

Po Mistrzostwach seniorów w najbliższy weekend czekają strzelców Młodzieżowe Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Juniorów, a w kolejny finały XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, czyli Mistrzostwa Polski juniorów młodszych. Oby wzięli przykład z wyników osiągniętych przez seniorów.