Ogólnopolska Liga Młodzieżowa w strzelectwie

Gwardia strzelectwo
Fot: ©PZSS/Włodzimierz G. Gałecki
W Gdyni, na dobrze przygotowanej strzelnicy rozegrano finały IV edycji Ogólnopolskiej Ligi Młodzieżowej w strzelaniu z broni pneumatycznej. Do strzelań finałowych kwalifikację zdobywało osiem najlepszych zespołów karabinowych i pistoletowych. Zawodnicy „Gwardii” Zielona Góra wystartowali w obu specjalnościach. Drużyny zostały rozlosowane do dwóch grup i w eliminacjach rozgrywały po trzy mecze między rywalami grupowymi. W każdym meczu Klub reprezentowało trzech zawodników i na pierwszym stanowisku rywalizowali najlepsi zawodnicy obu drużyn, na drugim i trzecim kolejni, wyznaczeni przez trenera.

W strzelaniach karabinowych Gwardię reprezentowała Anita Polewska, Julita Bącler i Mikołaj Masłowski. Zielonogórzanie wygrali ze Społem Łódź 15:9, minimalnie ulegli Śląskowi Wrocław 10:14 i pokonali Amicus Lębork 13:11. Zajęli drugie miejsce w grupie i zakwalifikowali się do walki o brązowy medal. W pojedynku finałowym karabiniarze Gwardii nieznacznie ulegli zespołowi LOK Tarnów 58:62. W drużynie zielonogórskiej doskonale strzelała Anita Polewska, która wygrała wszystkie pojedynki.

W strzelaniach pistoletowych Gwardię reprezentowali wyłącznie juniorzy młodsi Jakub Rabczuk, Marek Ujazdowski, Jakub Światły i Jakub Rosa. W każdym meczu startowała trójka z nich. W pierwszym meczu Gwardziści rozgromili Bellonę Kalisz 22:2. W drugim pechowo ulegli Kalibrowi Białystok 11:13 i w trzecim wysoko pokonali Promień Bochnia 18:6. W klasyfikacji grupowej Gwardia i Kaliber uzyskali po 51 punktów i pierwsze miejsce zajął Białystok, gdyż był lepszy w bezpośrednim meczu. Pistoleciarze z Zielonej Góry musieli zadowolić się drugim miejscem w grupie i szykować się do walki o brąz z silną drużyną Zawiszy Bydgoszcz.
To co nie udało się karabiniarzom udało się pistoleciarzom. Zdobyli brązowe medale ogrywając Zawiszę 64:56. W całych zawodach Jakub Rabczuk, strzelający na stanowisku nr 1 dla najlepszych zwyciężył we wszystkich pojedynkach ze swoimi przeciwnikami.
Równolegle z finałem Ligi rozgrywano Puchar Gdyni. W strzelaniach pistoletowych zwycięstwo odniósł Jakub Rabczuk (377 pkt) w juniorach młodszych, a w młodzikach Jakub Rosa zajął drugie miejsce (266 pkt). W strzelaniach karabinowych drugie miejsce w juniorkach młodszych zajęła Anita Polewska (390 pkt).

Na zakończenie Pucharu Gdyni odbyły się ośmioosobowe finały dla najlepszych zawodników zawodów bez podziału na kategorie wiekowe. W finale karabinowym startowała Anita Polewska i zajęła drugie miejsce (202,1 pkt). Anita na tych zawodach poprawiała rekordy życiowe i walczyła skutecznie ze starszymi rywalkami. Brawa dla młodej wychowanki trenera Damiana Komolki.

W strzelaniach pistoletowych do strzelań finałowych zakwalifikował się bardziej doświadczony od Anity Jakub Rabczuk i radził sobie w finale bardzo dobrze, cały czas prowadząc, ale popełnił błąd przy ostatnim strzale i pierwsze miejsce przegrał o najmniejszą możliwą różnicę w strzelectwie, czyli o 0,1 punktu. Wynik Jakuba to 195,7 punktu.

Już jutro czeka Gwardzistów kolejny wyjazd nad morze. Tym razem do Łeby, gdzie odbędzie się Międzynarodowy Puchar Bałtyku. Zawody zostaną rozegrane w kategorii senior, junior i młodzik, a Gwardia wysyła do Łeby dużą ekipę. Liczymy na udane starty Zielonogórzan.

Opracował: Jerzy Zarzycki