Międzynarodowe Mistrzostwa Wybrzeża 2016

„Pięć zwycięstw strzelców „Gwardii” w Ustce”

W dniach 29.04 - 03.05.2016 r. , na strzelnicy w Ustce, oddalonej o 200 metrów od morza odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Wybrzeża, w których oprócz zawodników z Polski, uczestniczyli również strzelcy z Białorusi, Litwy i Szwecji. Zawody rozgrywano w kategorii senior, junior i junior młodszy. Strzelnica w Ustce to trudny obiekt dla zawodników, gdyż często wiatr kręci w sposób nieprzewidywalny dla strzelających. Tym razem było więcej słońca niż wiatru i wyniki były na wysokim poziomie.

Najlepszy wynik z zawodników „Gwardii” Zielona Góra osiągnął Grzegorz Długosz, który zdecydowanie wygrał eliminacje pistoletu pneumatycznego w grupie seniorów, osiągając 578 punktów i poprawiając rekord życiowy. Niestety finał tej konkurencji był tym razem nieudany dla Grzegorza, gdyż zakończył go na 6 miejscu.

Z bardzo dobrej strony pokazali się młodzi strzelcy z Zielonej Góry, którzy zdobyli 5 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe medale.

Z najlepszej strony pokazał się karabiniarz Adam Nowakowski. Podopieczny trenera Damiana Komolki wygrał dwie konkurencje kulowe w kategorii junior i dodatkowo zajął 3 miejsce w karabinie pneumatycznym (588,5 pkt). W maratonie strzeleckim (karabin dowolny 3x40) uzyskał 1080 punktów, a w karabinie dowolnym 60 leżąc był drugi po eliminacjach (593,6), ale w finale prowadził od pierwszego do ostatniego strzału i uzyskał 200,4 pkt.

Pozostałe trzy zwycięstwa wywalczyli pistoleciarze, wychowankowie duetu trenerskiego Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki. Krystyna Macur po eliminacjach pistoletu pneumatycznego była była dopiero czwarta (369), ale finał strzelała lepiej od rywalek i wygrała z wynikiem 194,8 pkt. Pozostałe dwa złote medale zgarnął junior Dawid Sakowski, zwyciężając w pistolecie szybkostrzelnym (536 pkt) i pistolecie sportowym (561 pkt). Kolega klubowy Dawida Adrian Filistowicz w pistolecie szybkostrzelnym był trzeci (469 pkt), a w pistolecie sportowym drugi (550 pkt).

Ostatni, srebrny medal zdobyła juniorka młodsza Julita Bącler w karabinie sportowym, która uzyskała 535 punktów (rekord życiowy). Tuż za nią na czwartym miejscu uplasowała się Karolina Pawlak (520 pkt). Karolina była jeszcze szósta w karabinie sportowym 60 leżąc (589,5 rek. życiowy).

Z pozostałych zawodników „Gwardii” blisko podium, na czwartym miejscu zawody ukończyli Krystyna Macur (psp30+30 546 pkt), Grzegorz Grabowski dwa razy czwarty (pdw60 485 i finał 139,7, oraz psp30+30 537 pkt) i Paweł Walania (p.sz.2x30 eliminacje 528 i finał 11 trafień.

Kolejny start dla Gwardzistów to druga runda Pucharu Polski, która odbędzie się w Zielonej Górze w dniach 13 – 15 maj. Wszystkich sympatyków strzelectwa zapraszamy na strzelnice Klubu.

Opracował: Jerzy Zarzycki