Srebrne medale strzelców Gwardii Zielona Góra.

strzelnica na której uczą się mistrzowie

Na strzelnicy w Starachowicach odbyły się finały Klubowej Ligi Strzeleckiej w strzelaniach pneumatycznych: karabinowych i pistoletowych. Oddzielnie rywalizowali zawodnicy broni długiej i krótkiej. Po całorocznych eliminacjach prawo startu w finale zdobywa 8 najlepszych drużyn. Każdy zespół to dwóch seniorów i jeden junior. Do Starachowic pojechała drużyna karabiniarzy i pistoleciarzy „Gwardii” Zielona Góra w najsilniejszym składzie. Kierownikiem wyjazdu był Prezes Lubuskiego Związku Strzeleckiego Roman Kędra. Pierwszy etap zawodów to strzelania eliminacyjne w dwóch 4 – zespołowych grupach. Każdy mecz to rywalizacja w parach. Zawodnik z pozycji jeden rywalizuje z jedynką przeciwnika, dwójka z dwójką i trójka z trójką. Mecz składa się z pięciu pięciostrzałowych serii. Zawodnik, który uzyska lepszy wynik w serii zdobywa dla drużyny 2 punkty. Przy remisie zawodnicy zdobywają po punkcie.

Karabiniarze Gwardii wystąpili w damskim składzie. Na pierwszym stanowisku strzelała Natalia Kochańska, na drugim juniorka Dominika Skarupska i na trzecim Karolina Pawlak. Pierwsze dwa mecze Zielonogórzanek to spacerek. Z ZKS Warszawa wygrali 28:2, a z LOK Tarnów 23:7. Trzeci mecz to rywalizacja z bardzo mocną ekipą Kalibru Białystok zakończona szczęśliwie dla Zielonogórzanek zwycięstwem 16:14. Wygrywając wszystkie mecze eliminacyjne Gwardia awansowała do finału i walki o złoty medal. W finale przeciwnikiem był zespół Śląska Wrocław. W trakcie rywalizacji prowadzenie się zmieniało, ale ostatecznie Gwardia uległa Śląskowi 13:17 i zajęła świetne drugie miejsce.

Pistoleciarze Gwardii wystąpili w męskim składzie. Na pierwszym stanowisku strzelał nasz najbardziej doświadczony zawodnik, żołnierz V Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa Grzegorz Długosz. Drugie stanowisko zajmował Jakub Rosa, a na trzecim strzelał junior Piotr Bujewicz. W rywalizacji grupowej wszystkie trzy mecze były bardzo trudne i wyrównane i w każdym z nich udana końcówka dawała zwycięstwo Gwardii. Pierwszy mecz z „Dworem Grunwaldzkim” Poznań wygraliśmy 16:14, drugi z „Flotą” Gdynia zakończył się również wynikiem 16:14, a trzeci z „Petardą” Kraków był minimalnie łatwiejszy i Zielonogórzanie wygrali go 17:13. Dzięki trzem zwycięstwom zawodnicy Gwardii zajęli 1 miejsce w grupie i zakwalifikowali się do finału i walki o złoty medal. W tej rywalizacji przeciwnikami byli zawodnicy „Legii” Warszawa, którzy okazali się czarnym koniem zawodów i w walce o złoto dość wyraźnie 11:19 ograli zawodników z Zielonej Góry.

Do Starachowic pojechali najlepsi zawodnicy i najlepsze Polskie Kluby i zdobycie dwóch srebrnych medali to duży sukces Klubu i zawodników. Zawody były rozgrywane przez cały dzień i potrzebne jest bardzo dobre przygotowanie i trochę szczęścia, żeby zakwalifikować się do finału. Rok wcześniej Gwardziści również zdobywali srebrne medale w karabinie i pistolecie. Największa sensacja zawodów to brak na podium zarówno w karabinie, jak i pistolecie zawodników Zawiszy Bydgoszcz, którzy przed zawodami uchodzili za faworytów zawodów.

Najbliższe trzy tygodnie to starty naszych najlepszych zawodników w zawodach międzynarodowych i walka o kwalifikacje na pneumatyczne Mistrzostwa Europy.