SPORTOWE PODSUMOWANIE 2023 roku. w stzelectwie sportowym

Strzelectwo lubuskie

2023
to kolejny sezon, po zakończeniu którego możemy z dumą patrzeć na nasze dokonania. To przełomowy rok, w którym przez pierwsze 3 miesiące funkcję prezesa pełnił Jerzy Karwecki, a pozostałą część roku Klubem rządził nowy Zarząd pod dowództwem Łukasza Kisielewskiego. Panu Jerzemu Karweckiemu należą się wielkie podziękowania za 12 lat prezesury, w czasie których zawodnicy i trenerzy mogli czuć się bezpiecznie, a wartościowych sukcesów sportowych było bardzo dużo. Trenerom i personelowi wspomagającemu należą się wielkie pochwały za zaangażowanie profesjonalną pracę na rzecz strzelectwa. Największe słowa podziękowania należą się naszym zawodnikom, którzy zdobywali sukcesy dla Siebie, dla Gwardii, dla Zielonej Góry, oraz województwa Lubuskiego, a najwybitniejsi reprezentowali Polskę w Europie i na świecie.

Strzelectwo wyczynowe w Gwardii jest prowadzone w trzech grupach szkoleniowych. Karabin funkcjonuje w jednej grupie i trenerem wiodącym jest Ewa Matuszkiewicz, a pomagają jej w szkoleniu Karolina Pawlak i Sylwia Bogacka.

W pistolecie są dwie grupy szkoleniowe. Jerzy Wolnik prowadzi szkolenie samodzielnie, ale współpracuje z Romanem Kędrą. Druga grupa szkoleniowa w pistolecie działa pod nadzorem Jerzego Zarzyckiego, z którym współpracuje Marcin Pawelski.

Sukcesy międzynarodowe 2023

W tym roku odbyły się Igrzyska Europejskie i na tych zawodach Natalia Kochańska zdobyła srebrny i brązowy medal, oraz wywalczyła miejsce na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024. Ponadto Natalia Kochańska wystrzelała również brązowy medal w drużynie na Mistrzostwach Europy.

Oprócz Natalii w zawodach wystartował Patryk Sakowski i w drużynie pistoletu szybkostrzelnego zajął 5 miejsce, oraz Grzegorz Długosz, który w PPN MIX wspólnie z Klaudią Breś wystrzelali 10 lokatę.

Wielki sukces zanotowała Maja Jarosińska, która na wielkich międzynarodowych i tradycyjnych zawodach w Pilźnie wygrała rywalizację w pistolecie pneumatycznym kobiet, otrzymując w nagrodę pistolet pneumatyczny od organizatorów.

Punkty za sport młodzieżowy 2023

Najważniejsza klasyfikacja to punkty zdobyte w Ogólnopolskim współzawodnictwie w sporcie młodzieżowym, gdyż one mają największy wpływ na środki finansowe, jakie w dotacjach otrzymujemy z miasta i od Marszałka. W tej rywalizacji (licząc wszystkie dyscypliny sportu) już szósty rok z rzędu jesteśmy najlepszym Klubem w województwie Lubuskim, w Zielonej Górze, a w Polsce, wśród ponad 4.000 sklasyfikowanych klubów zajęliśmy 23 miejsce.

Łączny wynik uzyskany przez Klub to 510 punktów i zdobyli je wyłącznie strzelcy. W ogólnopolskiej rywalizacji w strzelectwie Klub zajął 2 miejsce przegrywając z Zawiszą Bydgoszcz. W tej samej rywalizacji trenerów sklasyfikowanych zostało w strzelectwie 168 trenerów i wygrał Adam Graduszewski z Zawiszy Bydgoszcz, 2 miejsce zajął Jerzy Zarzycki, 3 Przemysław Szemraj z Dworu Grunwaldzkiego Poznań, a 4 miejsce Ewa Matuszkiewicz. Wielki sukces trenerów Gwardii.

Klasyfikacja klubowa trenerów strzelectwa Gwardii

1. Jerzy Zarzycki 244,5 punktu Punkty zdobywało 11 zawodników
  2. Ewa Matuszkiewicz 179 punktów Punkty zdobywało 16 zawodników
  3. Jerzy Wolnik 50,5 punktu Punkty zdobywało 6 zawodników
  4. Marcin Pawelski 36 punktów Punkty zdobywało 11 zawodników
Łącznie punkty dla Klubu zdobywało tylko 44 zawodników. Medale Mistrzostw Polski 2023 W 2023 roku zawodnicy sekcji strzeleckiej wystrzelali łącznie 35 medali Mistrzostw Polski. 25 z nich to medale indywidualne, a 10 to drużynowe. Najbardziej wartościowe medale (seniorskie) zdobywała Maja Jarosińska. Najwięcej medali (6) zdobył Jakub Rosa.

Medale Mistrzostw Polski zdobyte przez grupy szkoleniowe

1 Jerzy Zarzycki 5 złotych, 8 srebrnych, 5 brązowe = 18 medali
2 Ewa Matuszkiewicz 1 złoty, 3srebrne, 8brązowych = 12 medali
3 Jerzy Wolnik 3 złote, 1 srebrny 2 brązowe = 6 medali
4 Marcin Pawelski 1 srebrny, 1 brązowy = 2 medale

Najwięcej medali Mistrzostw Polski zdobyli: 1 Jakub Rosa 6 medali (2Z, 2S, 2B)
2 Dominika Skarupska 5 medali (1S, 4B)
3 Maja Jarosińska 4 medale ( 1Z, 2S, 1B)
4 Barbara Macur 4 medale (1Z, 2S, 1B)
5 Valery Maximov 4 medale (2S, 2B)
6 Rafał Ratajczak 4 medale (4B)
Medale Mistrzostw Polski zdobywało 25 zawodników Klubu.