Uroczystość podsumowania wyników sportowych dzieci i młodzieży w 2022 r.

W Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze Drzonkowie podsumowano wyniki sportowe dzieci i młodzieży w 2022 r. Oprócz nagród dla lubuskich klubów sportowych przyznano wyróżnienia indywidualne.

Nagrody otrzymało 15 lubuskich klubów sportowych, które zdobyły najwięcej punktów w Systemie Sportu Młodzieżowego oraz 26 trenerów. Wręczonych zostało też 40 stypendiów Marszałka Województwa Lubuskiego dla najlepszych sportowców. Wśród laureatów znajdują się m.in. pięcioboiści, pływacy, kajakarze i lekkoatleci. Gratulacje od przedstawicieli samorządu województwa otrzymali m.in.: Zielonogórski Klub Sportowy „Gwardia”, AZS AJP Gorzów Wielkopolski, Uczniowski Klub Sportowy „Nowiny Wielkie”

Uroczystość była także okazją do podziękowania za pracę prezesowi Zielonogórskiego Klubu Sportowego „Gwardia”, Jerzemu Karweckiemu. Po 16 latach w klubie, w tym 12 w funkcji prezesa, ustępuje ze stanowiska. – Jestem najdłużej panującym prezesem klubu. Nie będę miał innej przyjemności i okazji niż teraz, aby się z wami pożegnać, podziękować wam i życzyć wszystkiego najlepszego. W sporcie oprócz pracy i wysiłku potrzebne jest trochę szczęścia. Ja je miałem. Po pierwsze, pracowałem ze wspaniałą załogą, po drugie – czwarty raz z rzędu zdobyliśmy pierwsze miejsce w Systemie Sportu Młodzieżowego. Przez 12 lat, kiedy dowodzę „Gwardią”, nigdy nie spadliśmy poniżej drugiego. Oprócz tego mamy sukcesy w sporcie seniorskim, gdzie zdobywamy medale na Mistrzostwach Europy, świata i pozostałych. Naprawdę wielką siłą pociągową lubuskiego sportu jest, była i będzie „Gwardia”. Dziękuję wam wszystkim, pracownikom Urzędu Marszałkowskiego i Lubuskiej Federacji Sportu, gdzie załatwiałem sprawy niezbędne do funkcjonowania klubu – mówił ustępujący prezes.

Jerzy Karwecki zaapelował też do samorządu województwa o dalsze wsparcie „Gwardii”. Oczekuje, że jeden z najlepszych klubów strzeleckich w Polsce będzie miał lepsze warunki treningowe – przede wszystkim nowoczesny sprzęt.

– Bardzo serdecznie panu dziękuję. Z tym zobowiązaniem będziemy patrzeć w przyszłość. Są tu radni, jest pan przewodniczący naszego lubuskiego parlamentu. Panie przewodniczący, pomożemy? Pomożemy! – zapewniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

– Faktycznie „Gwardia” w ostatnim okresie urosła do miana najlepszego klubu co najmniej w Zielonej Górze. Kluby sportowe przede wszystkim powinny być finansowane przez samorząd podstawowy, miejski. Z tym bywa różnie, więc tę deklarację, którą złożyła pani marszałek, trzeba przyjąć bardzo sympatycznie. Ja też, na ile mogę, wspieram klub, ale ważne jest, żebyśmy próbowali wszyscy razem przekonać władze Zielonej Góry do tego, żeby dostrzegły, że mają najlepszy klub strzelecki na terenie miasta – dodał poseł Bogusław Wontor, przewodniczący sejmowej podkomisji stałej ds. sportu dzieci i młodzieży.

Prezesowi ZKS „Gwardia” dziękował też Bogusław Sułkowski. – Jestem „Gwardzistą”, całą swoją młodość trenerską spędziłem przy ulicy Strzeleckiej. Jurku, bardzo dziękuję za krew, pot i łzy, które tam zostawiłeś. Bardzo dziękuję za to, co zrobiłeś dla lubuskiego i polskiego. sportu – powiedział B. Sułkowski. *

*fragmenty artukułu zaczerpnięte ze strony lubuskie.pl