Patryk Sakowski wystrzelał srebrny medal na Mistrzostwach Europy w strzelectwie sportowym.


Wrocław był stolicą europejskiego strzelectwa, gdyż na strzelnicach „Śląska” zostały rozegrane Mistrzostwa Europy w strzelaniach karabinowych i pistoletowych na odległości 50 i 25 metrów. Większość medali wręczono w konkurencjach olimpijskich. Do reprezentacji Polski powołano troje zawodników z „Gwardii” Zielona Góra. W strzelaniach karabinowych reprezentowała Polskę Natalia Kochańska, a w broni krótkiej Patryk Sakowski i Mariusz Bartczak-Gepart.

Znakomicie spisał się Patryk Sakowski, który wspólnie Z Oskarem Miliwkiem i Damianem Klimkiem zdobył srebrny medal w pistolecie szybkostrzelnym seniorów. Najlepszym zawodnikiem w tej drużynie był zawodnik Gwardii Zielona Góra. W pierwszym etapie rywalizacji zawodnicy poszczególnych krajów strzelają serie pięciostrzałowe w czasach: 8 sekund, 6 sekund i 4 sekundy. Po tej części Polska zajmowała 4 miejsce z wynikiem 853 punkty. W drugim etapie rywalizacji strzelane są wyłącznie serie czterosekundowe, a więc na każdy strzał zawodnik ma mniej niż 0,5 sekundy. Po tym etapie Polska zajmowała drugie miejsce z wynikiem 564 punkty, a na prowadzeniu była Francja, której zawodnicy wystrzelali o 5 punktów więcej niż Polacy.Od trzeciej drużyny Ukrainy byliśmy lepsi o 10 punktów. Dzięki tak doskonałemu strzelaniu awansowaliśmy do finału, w którym walczyliśmy z Francją o złoty medal. Na tą chwilę „trójkolorowi” okazali się wyraźnie lepsi od Polski i zasłużenie zdobyli złoty medal, a reprezentanci Polski cieszyli się ze srebrnego krążka. Dla Patryka Sakowskiego to pierwszy medal Mistrzostw Europy w gronie seniorów. Należą się jemu duże brawa. Ten medal zadecydował, że cała trójka (Sakowski, Miliwek i Klimek) jedzie w październiku na Mistrzostwa Świata do Kairu.

W pistolecie szybkostrzelnym, ale w juniorach wystartował Mariusz Bartczak-Gepart, który indywidualnie uplasował się na 10 miejscu z wynikiem 557 punktów. Miejsce i wynik nie jest satysfakcjonujące, gdyż w jednej serii czterosekundowej Mariusz źle wyliczył czas i ostatni strzał spóźnił o 0,1 sekundy i zaliczono mu zero, co uniemożliwiło mu walkę o medale. Dużo lepiej Mariusz spisał się w rywalizacji drużyn w pistolecie szybkostrzelnym. Strzelał najlepiej z drużyny, ale pozwoliło to Polakom zakwalifikować się do rywalizacji o brązowy medal, którą przegrali w najniższym możliwym stosunku 14:16 z Węgrami i musieli zadowolić się 4 miejscem.

W strzelaniach karabinowych Gwardię reprezentowała wielokrotna medalistka najważniejszych zawodów Natalia Kochańska. W konkurencji karabin dowolny 3x15 MIX strzelała wspólnie z Maciejem Kowalewiczem i zajęli 6 miejsce. Natalia wystrzelała 437 punktów a Kowalewicz miał ich 441.

Cała trójka Gwardzistów zasługuje na gratulacje, gdyż godnie reprezentowali Zieloną Górę i Polskę. A wkrótce kolejna, bardzo ważna impreza. W dniach 15 – 30 października w Egipcie, a konkretnie w Kairze odbędą się Mistrzostwa Świata w strzelectwie, na które ostatecznie pojadą: Natalia Kochańska, Sylwia Bogacka i Patryk Sakowski.

Opracował: Jerzy Zarzycki