„Grad medali strzelców Gwardii w Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzieżowych Mistrzostwach Polski”

Na strzelnicach Zawiszy Bydgoszcz odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Juniorów w strzelectwie. W zawodach udział wzięło ponad 300 zawodników z 45 klubów, w tym 16 zawodników z Zielonej Góry. Gwardziści przystąpili do zawodów mocno zmobilizowani i walczyli ambitnie o medale i miejsca tuż za podium. Wyniki tej rywalizacji okazały się fantastyczne, gdyż w klasyfikacji Klubów Zielonogórzanie zajęli 2 miejsce w rywalizacji młodzieżowców (183 pkt) i 3 pozycję w rywalizacji juniorów (176 pkt).W klasyfikacji województw Lubuskie zajęło 3 miejsce w młodzieżowcach (183 pkt) i piąte w juniorach (176 pkt). Województwo Lubuskie reprezentowali wyłącznie strzelcy Gwardii Zielona Góra. Zawody przeprowadzono na świetnie przygotowanych strzelnicach „Zawiszy” Bydgoszcz.

Zawodnicy z Zielonej Góry zdobyli 13 medali, 11 indywidualnych i 2 krążki drużynowe. Doskonale w zawodach zaprezentowali się wychowankowie duetu trenerskiego Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki, którzy wystrzelali 5 złotych medali, 3 srebrne i 2 brązowe. Najlepszym zawodnikiem w ekipie zielonogórskiej był Jakub Rosa, który wspólnie z Mają Jarosińską wywalczył złoto w pistolecie pneumatycznym MIX młodzieżowców, a samodzielnie wystrzelał jeszcze 2 srebrne medale, w pistolecie szybkostrzelnym i pistolecie dowolnym. Para Maja Jarosińska i Jakub Rosa już czwarty rok z rzędu zdobywa złoto w tej konkurencji. Do złota Maja Jarosińska dorzuciła jeszcze brązowy medal w pistolecie pneumatycznym. Doskonale zaprezentowali się Gwardziści w pistolecie pneumatycznym MIX juniorów. Para Barbara Macur – Kamil Fabisiak (wychowanek trenera Jerzego Wolnika) wystrzelała złoty medal, a druga para Martyna Nowak – Jakub Cydzik wywalczyła medal brązowy. Martyna Nowak do medalu w mixie wystrzelała jeszcze srebrny medal w pistolecie pneumatycznym. Nie zawiódł oczekiwań Mariusz Bartczak – Gepart, faworyt rywalizacji w pistolecie szybkostrzelnym, który wygrał zarówno eliminacje, jak również strzelania finałowe i z dużą przewagą wygrał zielonogórską konkurencję, w której pięciu gwardzistów zmieściło się w pierwszej trzynastce rywalizacji. O medale zespołowe walczono tylko w rywalizacji juniorów i swoją klasę pokazali pistoleciarze, którzy zdobyli 2 złote krażki. W pistolecie pneumatycznym na najwyższym stopniu podium stanęli: Kamil Fabisiak, Hubert Kaczmarek i Jakub Cydzik, a w pistolecie szybkostrzelnym drużynę stworzyli: Mariusz Bartczak – Gepart, Hubert Kaczmarek i Tomasz Głowala.

W rywalizacji karabiniarzy świetnie zaprezentował się duet strzelecki Karolina Pawlak i Rafał Ratajczak, którzy w pierwszy dzień zawodów zdobyli srebrny medal w karabinie pneumatycznym MIX młodzieżowców, a w ostatnim dniu rywalizacji Karolina Pawlak wystrzelała srebro w karabinie pneumatycznym, a Rafał Ratajczak też srebro w karabinie dowolnym w trzech postawach. Najlepszym wynikiem karabiniarzy w juniorach było 7 miejsce duetu Agata Morgiel – Tymoteusz Tkacz w karabinie pneumatycznym MIX. Trenerkami grupy karabiniarzy są: Ewa Matuszkiewicz, Sylwia Bogacka oraz Karolina Pawlak. Nadzór nad występami karabiniarzy na zawodach pełnił trener Roman Kędra, a występami pistoleciarzy kierował trener Jerzy Zarzycki.

Zawody rozgrywano przez 4 dni, a strzelania trwały od 8 rano do 19, a większość zawodników startowała w 4 konkurencjach i po ostatnich strzelaniach zawodnicy i trenerzy byli zmęczeni fizycznie i psychicznie, ale zadowoleni z osiągniętych wyników sportowych. Tylu złotych medali dawno nie zdobyliśmy, a wynik punktowy jest w pełni zadowalający. Najlepsze wyniki Gwardzistów