Bardzo dobre wyniki zawodników ZKS Gwardia na strzeleckich, Ogólnopolskich Zawodach Klasyfikacyjnych w Pucku.

W Pucku odbyły się Ogólnopolskie Zawody Klasyfikacyjne w strzelaniu z karabinu i pistoletu pneumatycznego pod nazwą „Zaślubiny z morzem”. Udział wzięli zawodnicy z całej Polski, a przede wszystkim Kadra Narodowa seniorów i juniorów, którzy walczyli o minima na Mistrzostwa Europy. Początkowo ścisła Kadra miała startować w tym terminie w Pilźnie, ale Czesi odwołali zawody i cała czołówka krajowa zjechała do Pucka. Wśród startujących nie mogło zabraknąć strzelców „Gwardii” Zielona Góra. Wprawdzie Klub z powodu pustki w kasie klubowej nie wysłał swoich zawodników nad morze, ale najlepsi wystartowali z powołania Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. W karabinie strzelała Sylwia Bogacka i Natalia Kochańska, a w pistolecie w zawodach uczestniczyli: Grzegorz Długosz w seniorach, oraz Barbara Macur, Martyna Nowak i Jakub Cydzik. Egzaminy na studiach uniemożliwiły start Maji Jarosińskiej i Jakuba Rosy.

Z ekipy zielonogórskiej najlepiej spisał się żołnierz V Lubuskiego Pułku Artylerii z SulechowaGrzegorz Długosz. W pierwszych zawodach w eliminacjach wyrównał rekord życiowy 581 punktów i wygrał tę fazę zawodów. Następnie w finale potwierdził wysoką formę i zdecydowanie wygrał zawody, a wynik z eliminacji zapewnił mu udział w Mistrzostwach Europy. W drugich zawodach Długosz był czwarty w eliminacjach (572 pkt), ale w finale przesunął się na trzecie miejsce (218,2 pkt). Do złotego i brązowego medalu w konkurencjach indywidualnych Grzegorz Długosz dołożył srebrny medal w pistolecie pneumatycznym MIX, startując z Joanną Wawrzonowską z Floty Gdynia.

Pod nieobecność Maji Jarosińskiej w pistolecie pneumatycznym juniorek dominowałaBarbara Macur. Pochodząca z rodziny strzeleckiej Basia jest jeszcze juniorką młodszą, a nie wystraszyła się starszych koleżanek i dominowała na strzelnicy. W eliminacjach pierwszych zawodów Barbara Macur wystrzelała 555 punktów, co jest jej nowym rekordem życiowym i przed finałem zajmowała drugie miejsce. W finale strzelała rewelacyjnie, pokonała wszystkie przeciwniczki, a drugą o 3,3 punktu. W drugich zawodach, Basia Macur wygrała eliminacje, poprawiając rekord życiowy o cztery punkty (559 pkt), a w finale zajęła drugie miejsce (231,6 pkt). W rywalizacji juniorek wystartowała jeszcze Martyna Nowak, która uplasowała się na 19 miejscu (528 pkt) w pierwszym strzelaniu i 12 miejscu w drugim (540 pkt).

W strzelaniach karabinowych dwukrotnie na podium była Natalia Kochańska. W pierwszych zawodach Natalia była druga po eliminacjach (624,3 pkt)i druga po finale (248,6 pkt), natomiast Sylwia Bogacka weszła do finału z szóstego miejsca (622,1 pkt), a w finale zajęła 4 pozycję (206,2 pkt). W drugich zawodach Natalia Kochańska wygrała eliminacje (627,5 pkt), ale w finale spadła na trzecie miejsce. Ponownie czwarte miejsce zajęła Sylwia Bogacka, w eliminacjach 5 miejsce (625,3 pkt) i w finale 206,0 pkt. Natalia Kochańska również zapewniła sobie start w Mistrzostwach Europy.

Bardzo skromna ekipa Gwardii Zielona Góra wystrzelała aż siedem medali. Świadczy to o dobrej pracy w tym trudnym czasie, gdy wiele imprez sportowych jest odwoływanych, a Klub ma duże kłopoty ze środkami finansowymi na zawody przygotowawcze do sezonu i zakup amunicji i śrutu.

Opracował: Jerzy Zarzycki