Maja Jarosińska wystrzelała zwycięstwo w Pilźnie

Gwardia Pilzno 2019
Złoty medal - Maja Jarosińska
W Czeskiej stolicy piwa i strzelectwa, a więc w Pilźnie, odbyły się tradycyjne zawody Międzynarodowe w strzelaniu z karabinu i pistoletu pneumatycznego, inaugurujące nowy rok w strzelectwie. Zawody te to Grand Prix Pilzna i mają długą tradycję. Polscy strzelcy są stałymi uczestnikami zawodów i często odgrywają w nich główne role. Nie inaczej było w tym roku. Do Pilzna w składzie reprezentacji Polski znalazło się miejsce dla 8 zawodników Gwardii Zielona Góra, którzy cztery razy zajmowali miejsca na podium.

Najlepiej spisała się Maja Jarosińska, która zwyciężyła w pistolecie pneumatycznym juniorek. Do ośmioosobowego finału Maja zakwalifikowała się z drugim wynikiem eliminacji 559 punktów. W strzelectwie, w strzelaniach pneumatycznych, w finale najlepsi zawodnicy strzelają 24 strzały oceniane, a słabsi odpadają kolejno w trakcie rywalizacji. Przez cały finał Maja Jarosińska nieznacznie prowadziła i ostatecznie obroniła pierwsze miejsce, wygrywając z dwa lata starszą zawodniczką z Tych Oliwią Dąbrowską. Wynik finału Maji Jarosińskiej to 232,7 pkt.

Blisko zwycięstwa był Grzegorz Długosz, który w pistolecie pneumatycznym seniorów zakwalifikował się szczęśliwie do finału z ósmego miejsca (570 pkt), ale w ostatecznej rozgrywce wytrwał do ostatniego strzału i zdobył srebrny medal z wynikiem finału 237,9 pkt. Kolejną szansę na zwycięstwo Długosz miał w nowej konkurencji olimpijskiej, a więc rywalizacji w mixach pistoletowych. Startując z zawodniczką Floty Gdynia Joanną Tomalą do finału zakwalifikowali się z trzecim wynikiem, a w finale musieli ustąpić pierwszeństwa dobrze dysponowanej parze ze Śląska Wrocław. Natalia Król i Szymon Wojtyna wygrali i uzyskali w finale 475,3 punktu a Długosz z Tomalą 469,7 pkt i zajęli miejsce drugie.

Trzecie miejsce na podium wywalczył Jakub Rabczuk, który w mocno obsadzonej konkurencji pistolet pneumatyczny juniorów osiągnął w eliminacjach bardzo dobry wynik 570 punktów, a w finale utrzymał się na trzecim miejscu, będąc najlepszym z Polaków. W tej konkurencji startowało jeszcze dwóch Zielonogórzan i spisali się dobrze zajmując 10 miejsce (Marek Ujazdowski 561 pkt) i 14 pozycję (Jakub Rosa 556 pkt). W rywalizacji karabiniarzy dobrze zaprezentowała się Natalia Kochańska, która awansowała do finału z ósmego miejsca, z wynikiem 622,9 punktu, ale w finale odpadła z rywalizacji jako pierwsza i uplasowała się ostatecznie na ósmym miejscu.

Pod koniec stycznia reprezentanci Polski wystartują w zawodach międzynarodowych w Monachium, które najczęściej mają mocniejszą obsadę niż Mistrzostwa Europy i w stolicy Bawarii będą walczyć o wyniki kwalifikujące do startu w pneumatycznych Mistrzostwach Europy. Kto z Gwardzistów pojedzie do Monachium będzie wiadomo za parę dni.

Opracował: Jerzy Zarzycki