Wspaniałe zwycięstwo strzelców Gwardii Zielona Góra!!!

I miejsce:na podium tr Jerzy Zarzycki z Mają Jarosińską
Na strzelnicach Śląska Wrocław odbyły się Finały XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Uczestniczyło w nich 241 juniorów młodszych z 56 klubów i wszystkich województw.
Największy sukces w tej imprezie w XXI wieku zanotowali strzelcy z Zielonej Góry wygrywając klasyfikację klubową i zajmując I miejsce w rywalizacji województw. Dodać do tego można informację, że 143 punkty wystrzelane przez zawodników to również rekordowe osiągnięcie zawodników, trenerów i Prezesa Klubu Pana Jerzego Karweckiego, który przez całe zawody mocno wspierał zawodników Gwardii, którzy zdobyli 2 złote 4 srebrne i 1 brązowy medal.Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili pistoleciarze. W konkurencji pistolet pneumatyczny juniorów młodszych Gracjan Kopka – wychowanek Jerzego Wolnika – wystrzelał srebro wynikiem 466 punktów, tyle samo co złoty medalista. Bardzo blisko medalu był Jakub Rosa, który uzyskał 464 punkty i zajął 5 miejsce przegrywając złoto dwoma punktami. Bardzo dobry wynik 458 punktów osiągnął Dawid Konarczak (rekord życiowy) co pozwoliło zająć dopiero 12 miejsce, co świadczy o bardzo wysokim poziomie tej konkurencji. Po chłopcach do rywalizacji przystąpiły dziewczęta. Wszystkie Gwardzistki duetu trenerskiego Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki w konkurencji pistolet sportowy 30+30 zajęły miejsca w pierwszej szesnastce i w większości poprawiały rekordy życiowe. Najlepsza z nich Maja Jarosińska obroniła tytuł Mistrzyni z ubiegłego roku, zdobywając złoty medal wynikiem 557 punktów i pokonując srebrną medalistkę o 14 punktów. Jej koleżanki zajęły następujące miejsca:
11 miejsce - Zuzanna Horowska 513 pkt.
13 miejsce – Aleksandra Michalak 512 pkt.
14 miejsce - Alicja Płuciennik 512 pkt.
16 miejsce – Wiktoria Szablewska 507 pkt.

Obie konkurencje pistoletowe wygrali Zielonogórzanie i po pierwszym dniu zawodów byli na pierwszym miejscu klasyfikacji klubowej. W kolejnym dniu zawodów do wali przystąpili karabiniarze – wychowankowie Ewy Matuszkiewicz i Damiana Komolki. Trzej muszkieterowie wyżej wymienionych trenerów spisali się doskonale zajmując w bardzo trudnej konkurencji: karabin sportowy 3x30 , miejsca drugie, trzecie i czwarte. Ulegli tylko zawodnikowi Zawiszy Bydgoszcz , Michałowi Piątkowi, który wygrał obie konkurencje karabinowe na Olimpiadzie. Srebrny medal dla województwa lubuskiego wystrzelał Jakub Kruk z wynikiem 841 punktów, brązowy medal zdobył Marcin Wysocki z rezultatem 836 pkt a Rafał Ratajczak miał o 1 punkt mniej i zabrakło dla niego miejsca na podium. Swoją złość sportową Rafał pokazał następnego dnia i w konkurencji karabin pneumatyczny 60 stzałów wystrzelał 507,8 punkty co pozwoliło mu zdobyć srebrny medal. Tym razem na czwartym miejscu rywalizację zakończył Jakub Kruk z wynikiem 502,3 pkt. Trzeci muszkieter Marcin Wysocki nie był usatysfakcjonowany swoim wynikiem 491,9 i zdobytym dalszym miejscem.

Po karabiniarzach do rywalizacji powrócili pistoleciarze. Najpierw dziewczęta rywalizowały w pistolecie pneumatycznym. Konkurencję zdominowała Maja Jarosińska, która zdobyła drugi złoty medal wynikiem 470 - o 4 punkty poprawiła Rekord Polski, a następną zawodniczkę wyprzedziła o 12 punktów. Koleżanki Maji spisały się bardzo dobrze. Aleksandra Michalak poprawiła rekord życiowy i z wynikiem 452 punkty zajęła 6 miejsca, Wiktoria Szablewska z wynikiem 450 punktów wystrzelała 9 miejsce. Dziewczęta z Zielonej Góry wygrały tę konkurencję.

Juniorzy młodsi rywalizowali w pistolecie szybkostrzelnym - konkurencji, w której Gwardziści dominują w Polsce. Zielonogórzanie również dominowali zespołowo zdobywając w tej jednej konkurencji aż 36 punktów.
Tytułu Mistrza bronił Jakub Rosa i prowadził na półmetku rywalizacji, ale na finiszu musiał uznać wyższość Tomasza Piwowarskiego z Koluszek. Srebrny medal Jakuba Rosy w z wnikiem 544 punkty to świetny wynik. Kolejni Gwardziści uplasowali się na wysokich miejscach. Gracjan Kopka zajął 6 miejsce z wynikiem 524 punkty a Dawid Konarczak był 7 z rezultatem 523 punkty.

Punkty uzyskane w pistolecie szybkostrzelnym, pozwoliły osiągnąć przewagę punktową, której Zawisza nie potrafił odrobić. Najlepszą zawodniczką w strzelaniach pistoletowych, drugi rok z rzędu została wybrana Maja Jarosińska i w nagrodę otrzymała od Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego nowy pistolet.

Gratulacje należą się wszystkim 22 zawodnikom Gwardii, którzy stworzyli doskonałą atmosferę, wspierali się i dzięki temu osiągnęli wielki historyczny sukces.


PRZEJŚCIE NA STRONĘ YOUTUBE:


opracował – tr Jerzy Zarzycki