Sukces Patryka Sakowskiego na Mistrzostwach Europy!

srebrny medal ZKS Gwardia na Mistrzostwach Europy

Patryk Sakowski wystrzelał srebrny medal na Mistrzostwach Europy.

Bardzo dobre wiadomości otrzymaliśmy z Gyor (Węgry), gdzie strzelcy rozgrywali Mistrzostwa Europy w strzelaniach pneumatycznych. Uczestnikami tych zawodów było dwóch zawodników Gwardii Zielona Góra Patryk Sakowski i Jakub Rabczuk, wychowankowie duetu trenerskiego Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki. Zawody dla seniorów były ostatnią szansą na zdobycie miejsca olimpijskiego na tegoroczne Igrzyska Olimpijskie.

Przed zawodami Polscy strzelcy mieli 3 nominacje olimpijskie (jedna Sylwii Bogackiej), a na Mistrzostwach Europy wzbogacili się o dwie dalsze, obie w strzelaniach pistoletowych. Najpierw Wojciech Knapik (Zawisza Bydgoszcz) wywalczył przepustkę do Rio zajmując 4 miejsce w eliminacjach pistoletu pneumatycznego, a później Beata Bartków – Kwiatkowska (ŚTS Tychy) dokonała tego samego w rywalizacji kobiet. Główna rywalizacja w Mistrzostwach Europy toczyła się jednak o medale. Reprezentacja Polski zdobyła dwa srebrne krążki. Pierwszy srebrny medal wywalczył duet mieszany w pistolecie juniorów. Zespół tworzyli Agata Nowak ze Świtu Starachowice i Patryk Sakowski z Gwardii Zielona Góra.

W eliminacjach zajęli 7 miejsce z wynikiem 470 punktów, a do półfinału kwalifikowało się 8 zespołów. W półfinale zawodnicy rywalizowali w dwóch grupach. Sakowski i Nowak trafili do silnej grupy z Rosją, Włochami i Francją. Jako pierwsi z rywalizacji odpadli Francuzi, następnie Włosi, a Polacy zajęli pierwsze miejsce w grupie eliminując faworyzowanych Rosjan. W tym momencie nasi zawodnicy mieli już zapewniony srebrny medal, a przed sobą walkę o zwycięstwo z najlepszym zespołem z drugiej grupy, którym okazali się gospodarze Mistrzostw Węgrzy. Po zaciętej i stojącej na wysokim poziomie rywalizacji Polacy ulegli Węgrom minimalnie 5:4.

Srebrny medal dla Patryka Sakowskiego to już drugi w Mistrzostwach Europy, gdyż w 2015 zdobył srebro w pistolecie dowolnym juniorów. Drugi srebrny medal, też po przegranym finale zdobył zawodnik Wawelu Kraków, a dawniej zawodnik „Gwardii” Łukasz Czapla w strzelaniu do ruchomej tarczy, konkurencji, która nie jest strzelana na Igrzyskach Olimpijskich. To już siódmy medal Mistrzostw Europy Łukasza Czapli. Nie udał się w pełni start Zielonogórzan w konkurencji indywidualnej pistoletu pneumatycznego juniorów. Jakub Rabczuk, debiutant, zajął 27 miejsce z wynikiem 557 punktów, a Patryk Sakowski wystrzelał tylko 555 punktów i był 32. Na usprawiedliwienie naszych zawodników można dodać, że jechali po naukę, gdyż rywalizowali z dwudziestolatkami, a sami mają 16 i 17 lat. Przyszłość będzie należeć do nich. W Mistrzostwach Europy nie wystartowała Sylwia Bogacka, która już przygotowuje się do Rio, a jej koleżanki bez niej zajęły dopiero 14 miejsce.