menu

LICENCJA ZAWODNICZA PZSS

W dniu 24.08.2022 (środa), biura ZKS Gwardia będą czynne do godziny 13.00.

niedziela, 28 lutego 2016

Sukces Patryka Sakowskiego na Mistrzostwach Europy!

srebrny medal ZKS Gwardia na Mistrzostwach Europy

Patryk Sakowski wystrzelał srebrny medal na Mistrzostwach Europy.

Bardzo dobre wiadomości otrzymaliśmy z Gyor (Węgry), gdzie strzelcy rozgrywali Mistrzostwa Europy w strzelaniach pneumatycznych. Uczestnikami tych zawodów było dwóch zawodników Gwardii Zielona Góra Patryk Sakowski i Jakub Rabczuk, wychowankowie duetu trenerskiego Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki. Zawody dla seniorów były ostatnią szansą na zdobycie miejsca olimpijskiego na tegoroczne Igrzyska Olimpijskie. Przed zawodami Polscy strzelcy mieli 3 nominacje olimpijskie (jedna Sylwii Bogackiej), a na Mistrzostwach Europy wzbogacili się o dwie dalsze, obie w strzelaniach pistoletowych. Najpierw Wojciech Knapik (Zawisza Bydgoszcz) wywalczył przepustkę do Rio zajmując 4 miejsce w eliminacjach pistoletu pneumatycznego, a później Beata Bartków – Kwiatkowska (ŚTS Tychy) dokonała tego samego w rywalizacji kobiet. Główna rywalizacja w Mistrzostwach Europy toczyła się jednak o medale. Reprezentacja Polski zdobyła dwa srebrne krążki. Pierwszy srebrny medal wywalczył duet mieszany w pistolecie juniorów. Zespół tworzyli Agata Nowak ze Świtu Starachowice i Patryk Sakowski z Gwardii Zielona Góra. 

W eliminacjach zajęli 7 miejsce z wynikiem 470 punktów, a do półfinału kwalifikowało się 8 zespołów. W półfinale zawodnicy rywalizowali w dwóch grupach. Sakowski i Nowak trafili do silnej grupy z Rosją, Włochami i Francją. Jako pierwsi z rywalizacji odpadli Francuzi, następnie Włosi, a Polacy zajęli pierwsze miejsce w grupie eliminując faworyzowanych Rosjan. W tym momencie nasi zawodnicy mieli już zapewniony srebrny medal, a przed sobą walkę o zwycięstwo z najlepszym zespołem z drugiej grupy, którym okazali się gospodarze Mistrzostw Węgrzy. Po zaciętej i stojącej na wysokim poziomie rywalizacji Polacy ulegli Węgrom minimalnie 5:4.

Srebrny medal dla Patryka Sakowskiego to już drugi w Mistrzostwach Europy, gdyż w 2015 zdobył srebro w pistolecie dowolnym juniorów. Drugi srebrny medal, też po przegranym finale zdobył zawodnik Wawelu Kraków, a dawniej zawodnik „Gwardii” Łukasz Czapla w strzelaniu do ruchomej tarczy, konkurencji, która nie jest strzelana na Igrzyskach Olimpijskich. To już siódmy medal Mistrzostw Europy Łukasza Czapli. Nie udał się w pełni start Zielonogórzan w konkurencji indywidualnej pistoletu pneumatycznego juniorów. Jakub Rabczuk, debiutant, zajął 27 miejsce z wynikiem 557 punktów, a Patryk Sakowski wystrzelał tylko 555 punktów i był 32. Na usprawiedliwienie naszych zawodników można dodać, że jechali po naukę, gdyż rywalizowali z dwudziestolatkami, a sami mają 16 i 17 lat. Przyszłość będzie należeć do nich. W Mistrzostwach Europy nie wystartowała Sylwia Bogacka, która już przygotowuje się do Rio, a jej koleżanki bez niej zajęły dopiero 14 miejsce.

Zawody na Węgrzech Polski sukces


 Opracował: Jerzy Zarzycki